خریدهای عروسی

20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های عروسی❤️【سال1403】

ما در این مقاله قصد داریم 20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های عروسی را  برای شما بیان کنیم. جشن عروسی یکی از خاطره‌انگیزترین مراسم زندگی هر دختر و پسری است اما خرید لباس عروس و داماد، انتخاب سالن یا تالار عروسی و … بسیار پر هزینه است با این موجود نمی‌توان از این جشن باشکوه به راحتی صرف نظر کرد. مدیریت صحیح هزینه‌های مراسم عروسی و اهمیت دادن به اولویت‌ها و هزینه‌ کردن برای آن‌ها، هم‌چنین محدود کردن هزینه برای کارهای کم اهمیت راهکاری مناسب برای داشتن مراسم عروسی باشکوه و کم هزینه است.

20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های عروسی

 1. تاریخ عروسی: سعی کنید تاریخ عروسی خود را در روزهای اعیاد مذهبی، عید نوروز، ولنتاین و… برگزار نکنید زیرا در این روزها هزینه مراسم عروسی دوبرابر سایر روزها است هم‌چنین در این روزها تقاضا برای خدمات مختلف مانند: رزرو سالن عروسی، انتخاب عکاس مناسب و خدمات دیگر بیشتر می‌باشد که این عوامل باعث افزایش قیمت‌ها و هزینه عروسی خواهد شد هم‌چنین تاریخ عروسی را در روزهای پنج شنبه و جمعه انتخاب نکنید زیرا تقاضا در این روزها بیشتر است و تالارها و سالن‌ها هزینه بیشتری از شما دریافت خواهند کرد در صورتی که مراسم را در روزهای شنبه تا چهارشنبه برگزار کنید، هزینه کمتری نیز پرداخت خواهید کرد.
 2. کارت دعوت: برای کاهش هزینه‌های مراسم عروسی بهتر است کارت دعوت را برای اقوام درجه یک خود ارسال کنید و برای اقوام دیگر کارت دعوت  دیجیتالی ارسال کنید با این کار در هزینه چاپ کارت دعوت صرفه جویی خواهید کرد و هم‌چنین با انتخاب کارت‌های ساده‌تر هزینه شما کمتر خواهد شد. اگر دارای مهارت‌های طراحی و چاپ هستید می‌توانید کارت دعوت را خودتان طراحی و چاپ کنید و  این یکی از 20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های عروسی است.
 3. کیک عروسی: برای این که کیک عروسی‌تان مجلل‌تر باشد و هزینه کمتری برایتان داشته باشد می‌توانید کیک را ساده سفارش دهید و بین آن‌ها طبقه‌های مصنوعی قرار دهید با این روش کیک شما شیک‌تر و مجلسی‌تر می‌شود و هزینه پرداخت کیک کاهش می‌یابد. سعی کنید مقدار کیک را بر اساس تعداد دقیق مهمانان خود سفارش دهید و از تزئینات ساده‌تر برای کیک استفاده کنید تا از هدر رفت بودجه شما جلوگیری شود.
 4. قرارداد آرایشگاه عروس:  قبل از رفتن به آرایشگاه به محدودیت بودجه خود توجه کنید و به طور صادقانه با آرایشگر خود در مورد آن صحبت کنید حتما برای آرایش عروسی از قبل با آرایشگاه قرارداد ببندید و در آن جا قید کنید که چه جزئیاتی را در آرایش مد نظر دارید مثلا کاملا درج کنید برای آرایش خود از لنز، اکستنشن، تاج، تور عروس و…  استفاده خواهید کرد تا بعد از اتمام آرایش، مجبور به تقبل هزینه‌های بیشتر نشوید و این یکی از 20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های عروسی می‌باشد.
 5. حتما نباید فرمالیته داشته باشید: در صورتی که هزینه فرمالیته را ندارید حتما لازم نیست قبل عروسی فرمالیته بگیرید یا در صورت تمایل از لباس‌های ساده‌تر و ارزان‌تر استفاده کنید هم‌چنین برای عکاسی مکان‌های ارزان‌تر را انتخاب کنید و از عکاسان با تجربه کمتر ولی با مهارت بالا استفاده کنید.
 6. نباید چند مدل غذا برای مراسم داشته باشید: به جای داشتن چندین مدل غذا، یک نوع غذای باکیفیت داشته باشید و یا با انتخاب چند غذای ساده و سلف سرویسی هزینه‌های خود را کاهش دهید، این غذاها شامل: ساندویچ‌ها، پیتزا و فینگرفود می‌باشد هم‌چنین تعداد مهمانان را محدود کنید تا تدارک غذاها برای شما هزینه کمتری داشته باشد.
 7. اجاره لباس عروس: به جای خرید لباس عروس گران قیمت بهتر است آن را اجاره کنید زیرا فقط آن را برای یک شب می‌پوشید و خرید آن هزینه اضافی به شما تحمبل می‌کند. خرید لباس‌های عروسی ممکن است با استرس‌ها و فشارهای زیادی همراه باشد و وقت زیادی از شما بگیرد و این یکی از 20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های عروسی می‌باشد.
 8. سالن و تالار عروسی: برای مراسم عروسی بهتر است از باغ یا سوله‌هایی مخصوص عروسی به جای سالن عروسی و تالار استفاده کنید تا در‌صد قابل توجهی از هزینه‌های عروسی را کاهش دهید. برخی از مکان‌های تازه‌ تاسیس ممکن است تخفیف‌های ویژه‌ای برای جلب مشتریان ارائه دهند از این نوع مکان‌ها به عنوان گزینه‌های اقتصادی استفاده می‌شود.
 9. هزینه عکاسی و فیلم برداری را کاهش دهید: از عکاس و فیلمبردار بخواهید که از لحظات اصلی و بخش‌های مهم مراسم عکاسی و فیلمبرداری کند و تعداد  محدودی عکس‌ بگیرد هم‌چنین یک عکاس و یک فیلمبردار برای مراسم عروسی کافی است.
 10. دسته گل عروس: به جای چندین نوع گل، شما می‌توانید با انتخاب یک نوع گل، دسته‌های ساده‌تر و کم‌ حجم‌تری سفارش دهید و برای زیبا‌تر شدن آن از روبان‌های بلند و خوش رنگ استفاده کنید  تا دسته گل عروس هزینه کمتری برای شما داشته باشد.
 11. تزیین ساده برای ماشین عروس: سعی کنید از گل‌های کوچکتر و ارزان‌تر استفاده کنید و به جای تزئین کامل ماشین، فقط برخی از قسمت‌های آن را تزئین کنید مثلا کاپوت ماشین و صندوق عقب را تزیین کنید هم‌چنین می‌توانید از بادکنک‌های رنگی، روبان، گل‌های مصنوعی و… که هزینه کمتری دارد برای تزیین ماشین استفاده کنید.
 12.  میوه و شیرینی عروسی: به جای خرید میوه‌های بزرگ و گران قیمت از میوه‌های برش داده شده یا میوه‌های هر فصل با قیمت مناسب برای پذیرایی از مهمان‌ها استفاده کنید. انتخاب شیرینی‌های ارزان‌تر و معمولی به جای شیرینی‌های لوکس می‌تواند هزینه شما را را کاهش دهد.
 13. تعداد مهمانان را محدود کنید: تا حد امکان سعی کنید لیست مهمانان خود را کاهش دهید. لیست مهمانان کمتر به معنای غذا، نوشیدنی و فضای کمتری است که هزینه عروسی شما را به شدت کاهش می‌دهد و این یکی از 20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های عروسی می‌باشد.
 14. مدیریت هزینه‌ها: مدیریت هزینه‌های عروسی یکی از مهمترین جنبه‌ها در برنامه‌ریزی یک عروسی باشکوه است در ابتدا یک بودجه مالی با توجه به شرایطتان مشخص کنید سپس لیست هزینه‌ها و اولویت‌بندی در هزینه‌ها را تعیین کنید سعی کنید تخفیف‌های لازم را در تمام موارد دریافت کنید تا هزینه‌های شما کاهش یابد.
 15. هزینه گروه موسیقی: یکی از قسمت‌های جذاب در هر عروسی استفاده از گروه موسیقی می‌باشد انتخاب یک گروه موسیقی کوچکتر می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد و در صورتی که بودجه شما محدود است از یک دی جی با تجهیزات صوتی برای پخش موسیقی استفاده کنید.
 16. استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کاهش هزینه: سعی کنید برای پیدا کردن تالار عروسی، سالن آرایشی مناسب، طراحی و تزئینات اتاق عروس و گل آرایی، آتلیه عکاسی مناسب را در شبکه‌های اجتماعی جستجو کنید زیرا در این شبکه‌ها برای مراسم عروسی تخفیفات خاصی منظور می‌گردد.
 17. استفاده از میز پذیرایی مناسب: از مدیریت تالار یا سالن بخواهید برای پذیرایی مهمان‌ها از میزهای بزرگ استفاده کند زیرا تزئین و گل آرایی آن‌ها هزینه کمتری خواهد داشت در صورتی که عروسی را در باغ برگزار می‌کنید نیز این نکته را رعایت کنید.
 18. انتخاب سرویس طلا: شما برای کاهش هزینه خرید طلا می‌توانید به فروشگاه‌های آنلاین که قیمت مناسب‌تری برای جواهرات طلا ارائه می‌دهند، مراجعه کنید هم‌چنین به جای خرید طلای 24 عیار، طلای 18 عیار را بخرید. سعی کنید طرح‌های ساده که کارمزد کمتری دارند را انتخاب کنید هم‌چنین می‌توانید از جواهرات نقره به جای طلا استفاده کنید.
 19. انتخاب کفش عروسی: خرید کفش عروسی از فروشگاه‌های آنلاین برای شما هزینه کمتری دارد. شما می‌توانید یک کفش سفید یا شیری ساده را انتخاب کنید و خودتان آن را تزیین کنید. اگر شما کفشی مناسب مراسم عروسی دارید که با لباس عروس شما هماهنگی دارد، نیازی نیست که کفش تازه بخرید.
 20. مراسم عروسی و عقد را باهم برگزار کنید: برگزار کردن مراسم عقد و عروسی با هم می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه‌های عروسی شود با ترکیب مراسم عقد و عروسی، شما در هزینه اجاره سالن یا تالار، تزیین، موسیقی و… صرفه جویی خواهید کرد از طرفی استرس شما برای مدیریت زمان و هزینه‌ها برای دو مراسم کاهش می‌یابد.

معرفی 20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های مراسم  عروسی

نکات کلیدی عقد قرارداد با تالار و تشریفات

برخی از مهم ترین نکات کلیدی عقد قرارداد با تالار و تشریفات را در این بخش ذکر کردیم؛ با ما همراه باشید:

 • باید روز و تاریخ مراسم عروسی را مشخص کنید زیرا ممکن است تایم شما جابه جا شود و مجبور به پرداخت هزینه بیشتری شوید اگر بین دو تاریخ شک دارید، تایم قرارداد را باز انتخاب کنید.
 • حتما حداکثر تعداد و ظرفیت سالن را بپرسید تا اگر تعداد مهمان‌ها بیشتر شد برای هزینه و  فضای پذیرایی مشکلی پیش نیاید هم‌چنین بهتر است تعداد مهمان‌ها را به طور دقیق به اطلاع مدیریت سالن یا تالار برسانید.
 • قبل از عقد قرار داد نوع پرداخت را مشخص کنید به این ترتیب که چه مقدار ودیعه باید قبل از مراسم و چه مقدار بعد از مراسم پرداخت کنید زیرا شکل پرداخت در تالار و سالن‌های مختلف متفاوت است به این ترتیب می‌توانید هزینه سالن یا تالار را مدیریت کنید.
 • هر تالاری برای عروس و داماد یکسری پکیج‌های خدماتی در نظر می‌گیرد، ممکن است شما به بعضی از آیتم‌ها نیازی نداشته باشید بنابراین از حذف این آیتم‌ها اطمینان حاصل کنید.

چگونه سفره عقد با هزینه کم بچینیم؟

هزینه چیدمان سفره عقد، کاملا بستگی به لوازم به کار رفته در سفره عقد دارد هر چه وسایل باکیفیت‌تر و مدرن‌تر باشد، هزینه آن نیز بیشتر خواهد شد، بهتر است برای کاهش هزینه عروسی خود یا دوستانتان سفره عقد را بچینید و از وسایل ارزان‌ قیمت‌تر مطابق با بودجه خود استفاده کنید در صورتی که چیدمان سفره عقد را به طراحان این سفره می‌سپارید باید بدانید که هر چه تخصص و تجربه این افراد بیشتر باشد هزینه بالاتری برای چیدمان سفره عقد دریافت خواهند کرد.

یکی از نکات مهم گل آرایی اتاق عقد و اطراف سفره عقد می‌باشد. شما می‌توانید به جای استفاده از گل‌های طبیعی از روبان و گل‌های مصنوعی و هم‌چنین وسایل تزئینی ارزان قیمت‌تر استفاده کنید هم‌چنین با نورپردازی مناسب، اتاق عقد خود را با کمترین هزینه زیباتر جلوه دهید معمولا اولین خرید زوجین خرید آینه و شمعدان است که از حساسیت خاصی برخوردار است بنابراین در انتخاب آینه و شمعدان که یادگار پیوند شما است، دقت کنید و تلاش کنید با هزینه مناسب، زیبا‌ترین نوع آن را انتخاب کنید.

چگونه سفره عقد با هزینه کم بچینیم؟

نحوه کاهش هزینه آرایش عروس

آرایش عروس یکی از بخش‌های مهم هر مراسم عروسی می‌باشد که گاهی اوقات هزینه سنگینی را برای زوجین خواهد داشت اما با راهکارهایی می‌توانید این هزینه را به حداقل برسانید.

 • شما می‌توانید به یک سالن آرایشی با قیمت مناسب مراجعه کنید هم‌چنین برای آرایش بهتر است به جای این که میکاپ کار اصلی، شما را آرایش کند، دستیار او که مهارت کافی دارد این کار را انجام دهد زیرا او هزینه کمتری دریافت خواهد کرد و این یکی از 20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های عروسی می‌باشد.
 • بهتر است رنگ کردن مو، شیو صورت و اصلاح ابرو را در سالن آرایشی دیگری با قیمت مناسب انجام دهید و تنها برای میکاپ و آرایش مو به سالن زیبایی گران قیمت بروید با این کار در هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد.
 • برای کاهش هزینه بهتر است میکاپ فرمالیته و عروسی را در یک سالن زیبایی انجام دهید زیرا در این صورت با تخفیف‌هایی که به شما تعلق می‌گیرد در هزینه‌های شما صرفه جویی می‌شود.

کلام آخر

برگزاری جشن عروسی باشکوه با کمترین هزینه، نیازمند مدیریت خاصی می‌باشد؛ از این رو ما به شما 20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های عروسی را معرفی کردیم تا با کاهش هزینه‌های مراسم عروسی این روز خاطره‌انگیز را همراه با اقوام و دوستانتان جشن بگیرید، کافی است از تجمل‌گرایی و سخت‌گیری‌های بی‌مورد در سرو شام عروسی، دعوت مهمانان، گل‌آرایی‌ها و تزئینات اضافه و … خودداری کنید.

بسیار سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. امیدوارم با معرفی 20 توصیه طلایی برای کاهش هزینه‌های عروسی توانسته باشیم شما را در مدیریت مراسم عروسی ایده آل با کمترین هزینه، یاری نموده باشیم. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت تالارتو با ما در میان بگذارید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

صدف ترک

سلام صدف ترک هستم. من فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار هستم و از سال 98 علاقه مند به تولید محتوا تحت وب شدم. کار من تولید محتوا یونیک در عین حال موثر برای سایت تالارتو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − چهار =

دکمه بازگشت به بالا