عمومی

شرایط دریافت وام ازدواج چیست؟ و مبلغ وام ازدواج 1403 چقدر است؟ 💖

ازدواج یک اتفاق مهم در زندگی هر فرد است. اما هزینه های بسیاری برای انجام مراسم ازدواج وجود دارد. زوج های جوان برای شروع زندگی مشترک نیاز به حمایت مالی دارند. یکی از حمایت هایی که دولت به زوج های جوان ارائه می دهد وام ازدواج است. مبلغ این وام به موضوعات مختلفی وابسته است. اما برای دریافت این وام داشتن شرایط و ویژگی های خاصی نیاز است و باید مراحلی مختلفی طی شود. در این مقاله در خصوص دریافت وام ازدواج، نحوه دریافت آن و همچنین مبلغ این وام صحبت می کنیم. برای کسب اطلاعات در این زمینه، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

افراد واجد شرایط برای دریافت وام ازدواج

سرمایه لازم برای پرداخت وام ازدواج از طریق بانک مرکزی تامین می شود. سیستم بانکی کشور برای دریافت این وام داشتن شرایط خاصی را تعیین کرده است. اولین شرط برای دریافت وام ازدواج این است که فرد تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد. وام ازدواج به افراد ایرانی خارج از کشور داده می شود اما به اتباع سایر کشورها که در ایران زندگی می کنند تعلق نمی گیرد.

هر فرد تنها یک بار می تواند از امتیاز وام ازدواج استفاده نماید. در واقع شرط دیگر دریافت وام ازدواج این است که فرد قبلا این وام را دریافت نکرده باشد. توجه کنید که ملاک تخصیص وام ازدواج قبلی نمی باشد و موضوع عدم دریافت وام ازدواج است. ممکن است فردی قبلا ازدواج نموده باشد اما از تسهیلات ازدواج استفاده نکرده باشد. در این شرایط می تواند برای دریافت وام ازدواج اقدام نماید.

از تاریخ عقد نباید بیش تر از 24 ماه گذشته باشد. یعنی زوجین از تاریخ عقد خود حدود 2 سال فرصت دارند تا وام ازدواج خود را دریافت کنند. ناگفته نماند با وجود شرط دو ساله، افرادی که از ابتدای سال 98 ازدواج نموده اند، می توانند جهت دریافت وام ازدواج اقدام کنند.

باید به این نکته توجه داشت که برای دریافت وام ازدواج محدودیت سنی وجود دارد. یعنی این وام به افرادی که سن بین 18 تا 40 سال را دارند تعلق می گیرد. این محدودیت سنی ارتباطی به جنسیت ندارد و برای هر دو زوج است. این موضوع برای کاهش ازدواج در سنین پایین بسیار خوب است. اما این که به افراد بالای 40 سال تعلق نگیرد، خصوصا این که برای هر دو زوج این شرط وجود دارد، سبب نارضایتی بسیاری از افراد شده است.

افراد واجد شرایط دریافت وام ازدواج

مدارک لازم برای دریافت وام ازدواج

برای انجام هر کاری مدارک خاصی مورد نیاز است. افراد متقاضی دریافت وام ازدواج هم باید پس از اطمینان از داشتن شرایط لازم برای گرفتن این وام، باید مدارک لازم را تهیه نمایند. طبیعتا اولین مدرکی که برای وام ازدواج مورد نیاز است، سند ازدواج است. البته اقرار نامه ازدواج و یا هر مدرک دیگری که برای ازدواج در ادیان مختلف وجود دارد پذیرفته است.

داشتن کارت ملی برای هر یک از زوجین و ارائه شناسنامه و کپی تمام صفحات آن برای هریک از زوجین ضروری است. حتی اگر تنها یکی از زوجین هم تمایل به دریافت این تسهیلات را داشته باشد ارائه مدارک زوج دیگر هم ضروری است. لازم است که آدرس و کد پستی زوجین هم ارائه گردد.

کد رهگیری دریافت شده در هنگام ثبت نام هم باید وجود داشته باشد. هر یک از زوجین باید فردی را به عنوان ضامن برای دریافت وام به بانک معرفی نمایند. شرایط لازم برای ضامن توسط بانک ها تعیین می شوند. در این خصوص بانک های مختلف شرایط متفاوتی را برای ضامن در نظر می گیرند که باید ضامن دارای آن ویژگی ها و شرایط باشد تا بتواند ضمانت زوجین را به عهده بگیرد.

نحوه ثبت نام وام ازدواج

برای ثبت نام وام ازدواج مانند تمامی امور دیگر باید ثبت نام انجام شود. ثبت نام این وام به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه تعیین شده توسط دولت می باشد. زوجین باید ابتدا به سامانه ثبت نام ازدواج مراجعه نموده و ثبت نام اولیه خود را انجام دهند. با این ثبت نام فرد اعلام می دارد که متقاضی دریافت وام ازدواج می باشد. در این سامانه اطلاعات مختلفی از فرد خواسته شده است. زوجین باید فرم موجود را به صورت کامل پر نمایند. پس از ورود اطلاعات و مدارک خواسته شده در سامانه، کد رهگیری  برای فرد صادر شده و ثبت نام اینترنتی کامل می شود. در صورت نیاز به ویرایش اطلاعات، امکان تصحیح آن ها وجود دارد.

مرحله بعد ثبت نام به صورت حضوری می باشد. در واقع پس از ثبت نام، متقاضی باید در زمان تعیین شده به بانک مراجعه کرده و مدارک خود را به بانک ارائه دهد. در این مرحله، سایر اموری که باید توسط متقاضی دریافت وام ازدواج انجام شود، توسط بانک تعیین می شود. شرایط ضامن و مدارک خاصی که متقاضی و ضامن وی باید داشته باشند را بانک تعیین می نماید. متقاضی نیز پرونده را کامل کرده و در صف پرداخت قرار می گیرد. با توجه به بودجه و به ترتیب وام های زوجین پرداخت می شود.

نحوه ثبت نام وام ازدواج

مبلغ وام ازدواج در سال 1403

مبلغ وام ازدواج با توجه به میزان تورم و هزینه های زندگی و همچنین قیمت کالاها تعیین می شود. هر چند سال یک بار با توجه به موارد گفته شده، مبالغ جدیدی برای وام ازدواج مشخص می گردد. مبلغ این وام در سال 1403 برای هر یک از زوجین 180 میلیون تومان می باشد. یعنی برای هر دو نفر 360 میلیون تومان می شود.

البته این مبلغ، حداقل میزان وام ازدواج است. میزان بیشتر از این مبلغ برای وام ازدواج بستگی به شرایط سنی دارد. برای زوجینی که سن زوج بیشتر از 25 سال و سن زوجه بیشتر از 23 سال باشد مبلغ وام همان میزان حداق و 180 میلیون برای هر زوج است. اما اگر سن آقا کم تر از 25 سال و یا سن خانم کمتر از 23 سال باشد مبلغ وام ازدواج برای آن ها 220 میلیون تومان می باشد. البته نیازی نیست که هر دو زوج شرایط سنی یکسان داشته باشند. ممکن است یکی از زوجین شرط سنی برای دریافت حداقل وام را داشته باشد و زوج مقابل بتواند 220 میلیون تومان را دریافت نماید.

این مبالغ تعیین شده برای زوج های عادی می باشد. در صورتی که زوجین جزو افراد جانباز، ایثارگر، شاهد و یا خانواده های آن ها باشند مبلغ وام ازدواج برای آن ها دو برابر خواهد بود. با توجه به شرایط سنی، هر مبلغی که به زوج تعلق بگیرد در صورت این که جزو خانواده های جانباز، ایثارگر و یا شاهد باشند مبلغ ازدواج آن ها دو برابر است.

نحوه بازپرداخت وام ازدواج

وام ازدواج هم مانند سایر وام ها دارای بازپرداخت است و به صورت بلاعوض نمی باشد. اما به دلیل این که این تسهیلات برای کمک و حمایت مالی به زوجین است بازپرداخت آن طولانی تر خواهد بود تا اقساط آن کمتر بوده و برای زوجین قابل پرداخت باشد.

بازپرداخت وام ازدواج به صورت 120 ماهه و 10 ساله است. میزان سود وام ازدواج هم 4 درصد است. با توجه به مبلغ وام برای افراد مختلف با شرایط سنی متفاوت، میزان اقساط وام ازدواج هم متفاوت خواهد بود. وام ازدواج دارای دوره تنفس نیست و یک ماه پس از دریافت وام، اقساط آن شروع شده و زوجین باید به پرداخت اقساط اقدام نمایند.

کارمزد 4 درصدی وام ازدواج برای هر سال به طور جداگانه محاسبه و پرداخت می شود. در واقع اولین قسط اول هر سال شامل میزان قسط ماهیانه به اضافه کارمزد 4 درصدی آن سال می باشد. تمام اقساط به طور مساوی است و هر ماهه مبلغ مشخص و معینی باید پرداخت شود. تنها ماه اول هر سال دارای مبلغ اقساط متفاوتی خواهد بود.

نحوه بازپرداخت وام ازدواج

شرایط بانک ها برای دریافت وام ازدواج

در حال حاضر بیشتر بانک ها خدمات مربوط به وام ازدواج را ارائه می دهند. اما برخی بانک ها به طور ویژه تر به ارائه تسهیلات وام ازدواج می پردازند. هر یک از بانک ها دارای شرایط خاصی برای پرداخت وام ازدواج هستند. در واقع می توان گفت بانک های مختلف مدارک متفاوتی را از متقاضی درخواست می کنند.

برخی بانک ها برای وام ازدواج یک ضامن را کافی می دانند اما برخی دیگر به دلیل شرایط مختلف ضامن ممکن است تقاضای دو ضامن را داشته باشند. شرایط قبول نوع ضمانت ها هم در بانک های مختلف متفاوت است. هر بانکی با توجه به شرایط خود ممکن است انواع خاصی از ضمانت ها را بپذیرد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی دریافت وام ازدواج و شرایط آن پرداختیم. افرادی که قبلا از وام ازدواج استفاده نکرده اند و کسانی که سن آن ها بین 18 تا 40 سال است می توانند وام ازدواج را دریافت نمایند. این افراد باید مدارک لازم مانند مدارک هویتی، ضامن مورد قبول بانک و عقدنامه خود را تهیه کنند و مراحل ثبت نام را هم انجام دهند. بازپرداخت وام ازدواج طولانی مدت و اقساط آن کم است. امیدواریم این مقاله برای افرادی که قصد دریافت وام ازدواج را دارند مفید و کاربردی بوده باشد. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. در صورت داشتن انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت تالارتو با ما در ارتباط باشید.

4.7/5 - (7 امتیاز)

ستایش نیری

با سلام ستایش نیری هستم و به علت علاقه بسیاری که به تشریفات مجالس عروسی و عقد دارم؛ به دنبال کسب اطلاعات در این باره هستم. بنابراین مدتی است که مشغول تولید محتوا در این زمینه شده ام تا مطالبی را که برای همه می تواند مفید و جالب باشد را با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

دکمه بازگشت به بالا