عمومی

لیست دفتر ازدواج در تهران⭐【سال1403】+ لیست 10تایی✅

ما در این مقاله قصد داریم در مورد وظایف دفتر ازدواج در تهران مطالبی را برای شما ذکر کنیم. زوج‌های جوان برای ثبت عقد رسمی و خواندن خطبه عقد توسط عاقد و اجرای عقد شرعی به دفتر ازدواج مراجعه می‌کنند و قبل از انجام مراسم عقد لازم است؛ مدارکی را به سردفتر ارائه دهند؛ هم‌چنین آزمایش‌هایی مانند: تالاسمی، سیفلیس و آزمایش اعتیاد را انجام دهند تا از سلامت جسمی یکدیگر اطمینان حاصل کنند و فرزندانی سالم به دنیا آورند؛ علاوه بر این اکثر دفاتر ازدواج مجهز به سالن‌هایی برای برگزاری مراسم عقد و پذیرایی از مهمانان هستند.

دفتر ازدواج چه مکانی است؟

دفتر ازدواج مکانی برای مدیریت امور مربوط به ازدواج است. این دفتر تحت نظارت سازمان ثبت اسناد و املاک فعالیت می‌کند. ‌سر‌ دفتر این مکان وظیفه دارد؛ ازدواج دائم را به صورت رسمی ثبت کند؛ هم‌چنین در دفاتر ازدواج و طلاق اموری مانند: فسخ و انفصال نکاح، طلاق و رجوع و اعلام بطلان نکاح به صورت رسمی ثبت می‌شود در دفتر ازدواج در تهران بعد از ثبت عقد و انجام مراحل قانونی ثبت ازدواج، امکان پذیرایی از تعداد محدودی مهمان فراهم می‌شود به این منظور این مکان دارای اتاق عقد با دیزاین مخصوص، گل‌آرایی و شمع‌آرایی می‌باشد؛ از طرفی با نورپردازی حرفه‌ای بر روی سفره عقد، فضای دلپذیری ‌برای اجرای مراسم عقد و ثبت لحظات زیبای آن توسط بهترین آتلیه عروس در تهران فراهم می‌شود.

معمولا دفتر ازدواج سالنی برای پذیرایی از مهمانان مهیا می‌کند در این سالن که دکوراسیونی زیبا و طراحی منحصر به فردی دارد و به طرز زیبایی گل‌آرایی و شمع‌آرایی شده است از مهمانان با انواع شیرینی و نوشیدنی پذیرایی می‌شود؛ هم‌چنین بهترین منو غذایی طبق سلیقه عروس و داماد برای میز شام سرو خواهد شد. این مکان مجهز به سیستم‌های صوتی می‌باشد و بنا به سلیقه زوجین، امکان اجرای موسیقی زنده فراهم می‌شود؛ از طرفی پرسنل پذیرایی این سالن به خواسته‌ها و انتظارات مهمانان به خوبی پاسخ می‌دهند و پذیرایی شایسته‌ای از آن‌ها به عمل می‌آورند.

دفتر ازدواج چه مکانی است؟

هزینه خدمات دفتر ازدواج

هزینه دفتر ازدواج به عوامل گوناگونی بستگی دارد؛ این هزینه در مناطق مختلف متفاوت است در شهرها یا مناطق مرفه‌تر معمولا هزینه بیشتری برای اجرای مراسم عقد و ثبت عقد دریافت می‌شود؛ هم‌چنین دفتر ازدواج شیک و لوکس که دارای دکوراسیون زیباتر، انواع سفره عقد و خدمات پذیرایی لوکس شامل: انواع غذاها، نوشیدنی‌ها و خدمات پذیرایی می‌باشد؛ هزینه بیشتری خواهد داشت. برخی از دفاتر ازدواج خدمات اضافی مانند: عکاسی و فیلمبرداری حرفه‌ای، اجرای موسیقی و برنامه‌های سرگرم کننده دارند که می‌تواند هزینه‌ها را افزایش دهد به طور کلی خدمات با کیفیت بالا هزینه بیشتری خواهد داشت.

هزینه خدمات دفتر ازدواج نیز در فصل‌های مختلف سال، متغیر است برخی از فصل‌ها به عنوان فصل ازدواج شناخته می‌شوند و هزینه در این فصل‌ها مثل بهار و تابستان بیشتر خواهد بود. یکی از امکانات مهم و اساسی که دفتر ازدواج را ممتاز و متمایز می‌کند؛ داشتن پارکینگ اختصاصی است؛ زیرا بر راحتی و رضایت مهمانان تاثیر بسزایی دارد؛ از طرفی دفاتری که دارای پارکینگ اختصاصی هستند، هزینه‌ای نیز بابت داشتن پارکینگ دریافت خواهند کرد؛ هم‌چنین نحوه پذیرایی از مهمانان با عصرانه یا شام و نوع منوی غذایی و نوشیدنی‌ها در هزینه دریافتی موثر است.

لازم به ذکر است که در پذیرایی عصرانه منو معمولا شامل: دسرها، کیک‌ها، نوشیدنی‌های گرم و سرد و فینگرفودهای مختلف می‌باشد درحالی که منو شام شامل: دسرها، غذاهای اصلی با تنوع گوناگون می‌باشد؛ علاوه بر این دکوراسیون میز شام، سرو غذا به صورت سلف سرویسی یا دیس پرس است که هر کدام هزینه‌های متفاوتی خواهد داشت؛ از طرفی امکانات دفتر ازدواج، تعداد مهمانان، نورپردازی و جلوه‌های ویژه سالن دفتر ازدواج در تهران همگی بر هزینه‌های دریافتی موثر خواهد بود.

اهمیت مدیریت زمان در دفاتر ازدواج

زمان بندی دقیق مراسم ازدواج و فاصله زمانی مناسب بین مراسم مختلف در دفتر ازدواج در تهران، تاثیر زیادی بر رضایت زوجین خواهد داشت؛ زیرا مانع تداخل زمانی بین مراسم مختلف می‌شود و هر مراسم در زمان مقرر شروع و به موقع به پایان می‌یابد؛ هم‌چنین ایجاد فاصله زمانی مناسب بین مراسم مختلف موجب آرامش خاطر خانواده های زوجین و جلوگیری از استرس آن‌ها خواهد شد.

دفتر ازدواج با فراهم کردن مسیر ورودی برای مهمانان مراسم جدید و مسیر خروجی برای مهمانان مراسم قبلی، می‌تواند از تداخل مراسم با یکدیگر و ازدحام و شلوغی جلوگیری کند؛ از آن جایی که مراسم ازدواج مهم‌ترین جشن در زندگی زوجین است؛ هر تاخیر یا مشکلی در زمان بندی، تاثیرات منفی بر برگزاری بهینه مراسم می‌گذارد؛ از طرفی مدیریت زمان به دفاتر ازدواج کمک می‌کند که بهترین خدمات را ارائه دهند و سازماندهی بهتری برای اجرای قسمت‌های مختلف مراسم عقد و ازدواج داشته باشند.

اهمیت مدیریت زمان در دفاتر ازدواج

ویژگی دفتر ازدواج در تهران

فضای گسترده: یکی از ویژگی‌های دفتر ازدواج در تهران، داشتن فضای کافی برای پذیرش مهمانان است. شما باید قبل از انتخاب دفتر ازدواج تعداد مهمان‌هایتان را تعیین کنید و متناسب با تعداد آن‌ها، این مکان را انتخاب کنید در صورتی که تمایل دارید در فضای باز از مهمان‌ها پذیرایی کنید؛ دفتر ازدواجی را انتخاب کنید که فضای خارجی مطلوب با چشم انداز زیبا داشته باشید.

سرو عصرانه یا شام: سرویس پذیرایی عصرانه با منو کوچک ولی با کیفیت بسیار مطلوب ارائه می‌شود که شامل: نوشیدنی‌های خاص، دسرهایی با طعم های متنوع و انواع فینگرفود می‌باشد؛ هم‌چنین استفاده از پرده‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های جذاب و متناسب با تم مراسم، جلوه خاصی به جشن باشکوه و خاص شما می‌دهد از طرفی تزیینات میزهای پذیرایی و توجه به نورپردازی مناسب بسیار مهم است.

مدیریت کارآمد دفتر ازدواج: یکی از نکات مهم که دفاتر ازدواج را از هم متمایز می‌کند؛ مدیریت کارآمد آن است. اعلام زمان و تاریخ مراسم عقد، رسیدگی به جزئیات مراسم عروسی و ایجاد فضای مناسب برای پذیرایی از مهمانان، خواندن خطبه عقد توسط عاقدی متعهد و خوش برخورد و… تاثیر زیادی در برگزاری باشکوه مراسم شما خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی: بهترین سالن عقد در تهران

10 تا از دفتر ازدواج در تهران را بشناسید!

شرایط خاص ثبت عقد توسط دفتر ازدواج در تهران

رضایت و حضور پدر عروس: در صورتی که عروس دوشیزه باشد و پدر او در قید حیات باشد؛ رضایت و حضور پدر در دفتر ازدواج در تهران برای ثبت عقد الزامی است؛ هم‌چنین شناسنامه و کارت ملی پدر و فتو‌کپی آن‌ها باید به دفتر ازدواج ارائه شود در صورتی که پدر عروس مخالف ازدواج باشد؛ عروس باید اجازه ازدواج را از دادگاه دریافت کرده و مدارک ‌آن را ‌به محضر ارائه دهد.

وضعیت فوت پدر یا ازدواج قبلی عروس: اگر پدر عروس فوت کرده باشد، گواهی فوت پدر و فتوکپی آن باید به دفتر ازدواج تسلیم شود و اگر عروس مطلقه باشد باید مدارک مربوط به طلاق را به سردفتر ارائه دهد.

سن قانونی برای ازدواج: سن قانونی ازدواج برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال است اگر هر یک از زوجین به سن قانونی ازدواج نرسیده باشند؛ دریافت گواهی رشد از دادگاه الزامی است.

حضور شاهدان: حضور دو نفر مرد عاقل و بالغ به عنوان شاهد با ارائه شناسنامه و کارت ملی ضروری است. شاهدان باید در محضر حضور یابند و سند ازدواج را در محل امضای شهود، امضا کنند این عمل به معنای تایید و تصدیق آن‌ها به انجام عقد ازدواج است.

امضای سند ازدواج: بعد از ارائه تمامی مدارک و انجام تمامی تشریفات عقد، عروس و داماد باید تمامی بندها و عناوین دفترچه سند ازدواج را مطالعه کرده و آن را امضا کنند.

شرایط خاص ثبت عقد توسط دفتر ازدواج در تهران

نحوه مشاوره زوجین در دفتر ازدواج

مشاوره زوجین در دفتر ازدواج به آن‌ها کمک می‌کند تا در مواجهه با چالش‌ها و مسائل زندگی مشترک واقع بینانه عمل کنند و راه حل مناسبی برای مشکلات خود بیابند. مشاوران در دفتر ازدواج تلاش می‌کنند تا زوجین در مسیری هدفمند به سوی زندگی مشترک هدایت شوند در دفتر ازدواج در تهران، مشاوره با هر یک از زوجین جداگانه انجام می شود تا با شخصیت، تمایلات و اهداف زندگی مشترک زندگی زوجین آشنا شوند تا بتواند؛ درک بهتری از نیازها و انتظارات آن‌ها داشته باشند.

مشاوران تلاش می‌کنند تا مشکلات قبل از ازدواج را شناسایی و حل کنند و برای شناخت بهتر زوجین از تست‌های شخصیتی و روان شناختی استفاده می‌کنند تا اطلاعاتی از شخصیت زوجین و نقاط ضعف و قوت آن‌ها به دست آورند تا زمینه مناسبی را برای هدایت آن‌ها به نقاط مشترک فراهم کنند. آن ها به زوجین در یادگیری مهارت‌های لازم و مناسب برای رسیدن به ازدواج موفق کمک می‌کنند؛ از طرفی به آن‌ها مهارت‌های ارتباطی موثر، مدیریت استرس در مواجهه با مشکلات و بحران‌های زندگی را می‌آموزند.

مشاوران زوجین را در این جلسات درباره مسائل مالی و برنامه‌ریزی مالی مناسب برای زندگی مشترک راهنمایی می‌کنند. آن‌ها به زوجین کمک می‌کنند؛ مهارت‌های ارتباطی خود را ارتقا دهند تا در روابط زناشویی، دچار مشکلات عاطفی و فاصله از یکدیگر نشوند؛ علاوه بر این زوجین را با نحوه مدیریت زندگی مشترک آشنا کرده تا دچار سرخوردگی، طلاق و روابط غیر متعارف و آسیب‌های اجتماعی دیگر به علت عدم تفاهم و عدم شناخت از یکدیگر نشوند.

ثبت الکترونیکی ازدواج چیست؟

ثبت ازدواج در گذشته در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق انجام می شد و در صورت عدم ثبت ازدواج قرار جریمه نقدی و حبس برای آقایان لحاظ می‌‍‌شد و در حال حاضر نیز این حکم صادق است؛ امروزه برای بالا رفتن دقت در ثبت ازدواج، سامانه دفتر ازدواج الکترونیک ثبت ازدواج راه اندازی شده است؛ بنابراین زوجین به همراه شهود به دفتر ازواج مراجعه می‌کنند و برخلاف گذشته، ثبت ازدواج در دفاتر ممنوع شده است و همه سردفتران ملزم به مسدود کردن دفاتر سنتی هستند و تمامی جزئیات ازدواج باید در دفتر الکترونیک ثبت شود و سند الکترونیک ازدواج صادر شود که به صورت تک برگ همراه با کد شناسه یکتا به زوجین تحویل داده می‌شود.

امضای زوجین و شهود به وسیله سر دفتر در دفتر خانه اخذ شده و در دفتر الکترونیک ثبت می شود هم‌چنین اثر انگشت سبابه دست راست در دفتر الکترونیک ثبت و شناسه یکتا دریافت می‌شود ؛ بنابراین امروزه سند تک برگ جای سندهای دفترچه ای را گرفته است و سردفتر لینکی به زوجین معرفی می کند که آن‌ها می‌توانند با مراجعه به آن محتوای سند ازدواج خود را مشاهده کنند به این ترتیب در هر زمانی می‌توانند به سند ازدواج خود دسترسی داشته باشند؛ از طرفی اعتبار و امنیت این سند بسیار زیاد است و امکان گم شدن و مخدوش شدن در آن وجود ندارد.

 ثبت الکترونیکی ازدواج چیست؟

مراحل ثبت عقد در دفتر ازدواج

ثبت عقد در دفتر ازدواج شامل مراحل زیر می‌باشد:

  1. ابتدا عروس و داماد، مدارک لازم را به دفتر ازدواج در تهران تحویل می‌دهند و سپس سردفتر نامه‌ای رسمی برای آن‌ها صادر می‌کند تا به آزمایشگاه‌های معتبر مراجعه کنند، این مدارک شامل: اصل شناسنامه، کارت ملی و فتوکپی آن‌ها همراه با دو قطعه عکس 3 در 4 پرسنلی می‌باشد و برای عروس علاوه بر مدارک خود شناسنامه و کارت ملی پدر عروس لازم است درصورت فوت پدر، گواهی فوت و فتوکپی آن لازم است و در صورت بیوه بودن گواهی فوت همسر الزامی است.
  2. برای زوجین آزمایش اعتیاد، تزریق واکسن کزاز و آزمایش خون برای تشخیص تالاسمی، سیفلیس انجام می‌شود. آزمایش‌های ‌ژنتیکی در مواردی که ازدواج فامیلی باشد یا در خانواده یکی از زوجین بیماری‌های ژنتیکی شایع باشد، انجام خواهد شد.
  3. عروس و داماد لازم است در جلسات آموزشی که در مورد مسائل زناشویی است؛ شرکت کنند؛ این جلسات درباره نحوه برقراری ارتباط عاطفی موثر با همسر، نکات مهم در مورد تربیت کودکان و یادگیری راه‌های مدیریت استرس در بحران‌های زندگی مشترک می‌باشد.
  4. سپس خطبه عقد توسط عاقد خوانده می‌شود و بعد از امضای سند و دفاتر ازدواج توسط عروس و داماد عقد قانونی و شرعی ثبت می شود. لازم به ذکر است؛ مهلت زمان ثبت ازدواج در شناسنامه 3 تا 10 روز است و در آن اطلاعاتی مانند: تاریخ ازدواج، نام و نام خانوادگی و کد ملی همسر و شماره ثبت ازدواج در آن نوشته می‌شود.

کلام آخر 

دفتر ازدواج در تهران، مکانی مناسب برای برگزاری مراسم عقد و پیمان زناشویی می‌باشد و علاوه بر ثبت عقد رسمی و شرعی دارای امکانات پیشرفته و مجهز برای پذیرایی از مهمانان می‌باشد و مراسمی کوچک و باشکوه را برای شما برگزار می‌کند از شما بسیار سپاس گزاریم که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید؛ ما لیست 10تایی از دفتر ازدواج در تهران را به شما معرفی کردیم، امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد در صورت داشتن هر گونه نظر، پیشنهاد و انتقادی می‌توانید از طریق سایت تالارتو آن را با ما در میان بگذارید.

4.6/5 - (32 امتیاز)

صدف ترک

سلام صدف ترک هستم. من فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار هستم و از سال 98 علاقه مند به تولید محتوا تحت وب شدم. کار من تولید محتوا یونیک در عین حال موثر برای سایت تالارتو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا