عمومی

در پذیرایی شام عروسی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟✅【سال1403】⚡️

نحوه پذیرایی در شام عروسی در جذابیت و باشکوه شدن مراسم عروسی تاثیر بسزایی دارد، ارائه منوهای غذایی متنوع و متناسب با سلیقه مهمانان، کیفیت غذاها، خدمات مناسب پرسنل پذیرایی و دیزاین زیبای میز شام با گل ها، شمع ها و نورپردازی مناسب بر روی میز شام؛ هم چنین برنامه ریزی دقیق در اجرای جزئیات سرو شام و انتخاب موسیقی مناسب همگی از عوامل موثر در پذیرایی شایسته و برگزاری مراسم عروسی باشکوه و فراموش نشدنی خواهد بود.

اهمیت رعایت آداب پذیرایی در شام عروسی

آداب پذیرایی در شام عروسی با توجه به آداب و رسوم شهرهای مختلف ایران متفاوت است و مهم ترین قسمت پذیرایی در مراسم عروسی است، در صورتی که مراسم در بهترین تالار تهران برگزار می شود، پرسنل پذیرایی باید با لباس فرم مناسب و گشاده رویی، زمان سرو شام را اعلام کنند و مهمانان را به محل سرو شام راهنمایی کنند، لازم است، میز شام با دیزاین خاصی طراحی شود؛ زیرا گل آرایی و شمع آرایی این میز و نورپردازی مناسب بر روی آن به زیبایی میز شام می افزاید؛ هم چنین ظروف پذیرایی باید به تعداد کافی باشد و انواع غذاهای گوشتی و گیاهی، دسرها و پیش غذاها برای مهمانان آماده شود.

قبل از شروع مراسم سرو شام، میزبان ضمن تشکر از حضور مهمانان و هدایای آن ها آنان، را به صرف شام دعوت می کند. این احترام و توجه به مهمانان نشانه مهمان نوازی میزبان است؛ از طرفی پرسنل پذیرایی باید توجه خاصی به مهمانان داشته باشند و به نیازها و درخواست های آنان در حین مراسم شما رسیدگی کنند، اجرای موسیقی ملایم هنگام صرف شام و توجه به نحوه سرو غذا با توجه به تعداد مهمانان به صورت سلف سرویسی یا دیس پرس بسیار اهمیت دارد؛ زیرا مهمانان باید به راحتی بتوانند به غذاهای مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند و برای سرو غذا مدت طولانی انتظار نکشند.

پرسنل پذیرایی باید دائما در محل سرو شام حضور داشته باشند و با شارژ مرتب غذاها و نوشبدنی ها موجب رضایت مهمانان شوند. احترام به مهمانان نقطه کلیدی در مراسم سرو شام است و عدم رعایت آداب پذیرایی موجب نارضایتی مهمانان خواهد شد و ممکن است، آن ها تصور کنند که میزبان توجه و احترام لازم را برای آن ها قائل نشده است؛ بنابراین رعایت آداب پذیرایی منجر به برگزاری مراسم عروسی باشکوه و خاطرات خوش از مراسم شام خواهد شد.

اهمیت رعایت آداب پذیرایی در شام عروسی

گزینش تیم کترینگ متخصص برای پذیرایی

هنگامی که تصمیم به برگزاری مراسم عروسی در تالار یا باغ تالار را دارید، برای سرو شام عروسی لذیذ، متنوع و باشکوه به تیم کترینگ آن توجه کنید، بهتر است قبل از انتخاب مکان برگزاری عروسی، تست زنده غذا را انجام دهید تا از کیفیت غذاها و نحوه پذیرایی از مهمانان اطمینان حاصل کنید. شما می توانید در شبکه های اجتماعی تالار یا باغ تالار نظر مشتریان را در مورد منوهای غذایی و نحوه سرویس دهی پرسنل آن جویا شوید. یکی از روش های کاربردی برای اطمینان از منوی شام با کیفیت و لذیذ بازدید از آشپزخانه، بررسی وضعیت بهداشتی آن، مواد اولیه به کار رفته و کیفیت آن ها، نحوه عملکرد پرسنل آشپزخانه و تست نمونه غذاهای آن می باشد.

بررسی کیفیت گوشت و مرغ، میوه ها و سبزیجات و سایر مواد اولیه به شما اطمینان خواهد داد که منوی شامی منحصر به فرد خواهید داشت؛ هم چنین میزان تجربه و تخصص سرآشپز، آشپزها و نحوه مدیریت آشپزخانه و ارتباط موثر پرسنل آن با یکدیگر می تواند به بهبود طعم غذاها و نحوه سرویس دهی کمک کند؛از طرفی اطمینان به رعایت استانداردهای بهداشتی در آشپزخانه بسیار اهمیت دارد.

این استانداردها شامل: داشتن کارت بهداشت پرسنل، عاری بودن از بیماری های انگلی و میکروبی، استفاده از وسایل بهداشتی یک بار مصرف مانند: کلاه، دست کش یک بار مصرف هنگام پخت غذا و تمیزی کف و دیوارهای آشپزخانه با مواد ضدعفونی کننده به صورت روزانه، داشتن ظروف مناسب و بهداشتی برای پخت غذا می باشد؛ هم چنین تعامل و ارتباط صمیمی و همراه با احترام سرآشپز با سایر پرسنل آشپزخانه فضای صمیمی برای پیشبرد هدف مشترکشان یعنی تهیه و سرو غذاهای لذیذ و بهداشتی را فراهم می کند.

توجه به ذائقه مهمانان و تنوع منوها

انتخاب منوی غذایی برای شام عروسی براساس سلیقه زوجین و مهمانان بسیار اهمیت دارد. تنوع و تطابق منوها با سلیقه مهمانان موجب جلب رضایت آن ها و برگزاری مراسم عروسی موفق خواهد شد. شما باید در انتخاب منوی غذاها به محدودیت های غذایی بعضی از مهمانان توجه کنید و غذای مخصوص افراد گیاهخوار، دیابتی و افراد سالخورده را در منوی غذایی مراسم شام لحاظ کنید. اگر مهمانان شما به غذاهای محلی و سنتی شهر خودشان علاقه مند هستند، حتما این غذاها را در منوی شام قرار دهید.

قبل از برگزاری مراسم، نمونه غذاها را تست کنید تا از طعم و کیفیت غذاها مطمئن شوید. انتخاب نوع نوشیدنی ها، پیش غذاها، دسرها مطابق با فصل سال نیز اهمیت دارد؛ هم چنین توجه به تنوع نوشیدنی ها و سرو آبمیوه های تازه، نوشیدنی های گرم و سرد در برگزاری مراسم شام باشکوه، تاثیرگذار است؛ هم چنین پیش غذاها و دسرها نقش مهمی در رضایت مهمانان از شام عروسی و ایجاد لحظات لذت بخش برای آن ها خواهد داشت.

تنوع دسرها و تزیین زیبای آن ها، بعد از شام برای مهمانان لذت بخش خواهد بود . لازم است، که شما به نوع میوه ها و دیزاین آن ها؛ هم چنین سرو نوشیدنی های گرم بعد از شام توجه کنید؛ زیرا دیزاین میوه ها و نوع و طعم قهوه و چای بر ذائقه مهمانان تاثیرگذار خواهد بود و شام عروسی شما را تبدیل به خاطره ای باشکوه و فراموش نشدنی برای آن ها خواهد کرد.

توجه به ذائقه مهمانان و تنوع منوها

اهمیت نوع سرو غذا در شام عروسی

سرو به صورت دیس پرس: یکی از  روش های پذیرایی سرو غذا به صورت دیس پرس است. در این روش مهمانان سر میز های خود پذیرایی می شوند و 2 یا 3 مدل غذا روی هر میز در دیس هایی چیده می شود. نوشیدنی ها و پیش غذاها مانند انواع سالادها، به تعداد مهمانان روی هر میز قرار داده می شود. پرسنل پذیرایی دائما میزها را با انواع نوشیدنی و پیش غذاها شارژ می کنند و مهمانان به میزان دلخواه خود از غذاهای میل می کنند. سرو ژله نیز در بسته بندی های تک نفره انجام می شود، معمولا یک نوع کباب مانند جوجه کباب یا کباب گوشت توسط پرسنل به صورت چرخشی برای مهمانان سرو می شود.

سرو به صورت سلف سرویسی: سرو شام عروسی به صورت سلف سرویسی به مهمانان انتخاب های متنوعی خواهد داد. انواع سالادها، سوپ ها و غذاهای اصلی شامل: انواع کباب ها، پلوها و دسرها روی میز شام قرار داده می شود؛ هم چنین بروز‌ رسانی منو غذاها با توجه به فصل، ترندهای غذایی و نظرات مهمانان و حضور پرسنل مجرب برای راهنمایی مهمانان در انتخاب غذا در سرو شام لاکچری بسیار اهمیت دارد. معمولا سرو غذا به صورت سلف سرویسی در صورتی مقرون به صرفه است که تعداد مهمانان کم باشد؛ زیرا در این روش معمولا غذای برنجی کمتر توسط مهمانان میل می شود.

سرو غذا بهصورت تک پرس: پذیرایی به صورت تک پرس یکی از روش های سرو غذا در مراسم عروسی است، در این روش برای هر مهمان یک پرس غذا اختصاص داده می شود. پرسنل پذیرایی این غذاها را برای هر یک از مهمانان سرو می کند و بهترین کنترل را بر روی سرویس دهی انجام می دهند. هر پرس غذا همراه با سالاد و پیش غذا و نوشیدنی ها به صورت زیبا دیزاین می شود و برای مهمانان سرو می شود، اما این روش به تعداد زیادی پرسنل پذیرایی و برنامه ریزی دقیق برای سرو غذا و زمان بندی مناسب نیاز دارد.

دقت به بودجه پذیرایی از مهمانان

تنظیم بودجه پذیرایی در شام عروسی بسیار اهمیت دارد، از ابتدا باید بودجه مشخصی را برای پذیرایی از مهمانان تعیین کنید. این بودجه باید همه جنبه های مربوط به شام عروسی را از جمله: غذاها، نوشیدنی ها، دسرها، دیزاین میز شام و خدمات پذیرایی را شامل شود، بهتر است اولویت های خود را مشخص کنید و بررسی کنید که که برگزاری کدام بخش های مراسم برای شما اهمیت بیشتری دارد و بودجه خود را بر اساس اولویت بندی که انجام داده اید، تنظیم کنید.

بهتر است از تیم تشریفات مجالس کمک بگیرید تا هزینه پذیرایی از هر مهمان را برای شما مشخص کنند. این هزینه شامل: قیمت هر پرس شام، هزینه میوه ها، دسرها، نوشیدنی ها برای هر نفر می باشد تا بودجه شما مطابق با هزینه ها برای شام عروسی مصرف شود. از پیشنهادات تیم تشریفات استقبال کنید؛ زیرا آن ها تجربه کافی در برگزاری مراسم عروسی را دارد و به کاهش هزینه های شما کمک خواهند کرد، در صورتی که بودجه کمی دارید، شما می توانید از دو نوع میوه، دو مدل شیرینی، یک نوع نوشیدینی و دسر ژله ای و یا دو نوع غذا برای شام سرو کنید.

توجه داشته باشید، هنگام اجرای مقدمات مراسم ممکن است، نیازهای شما تغییر کند و مجبور به تغییر برنامه خود شوید، بهتر است از تیم تشریفات کمک بگیرید تا برای تامین مواد اولیه با تامین کنندگان مختلف ارتباط برقرار کنید و با مقایسه قیمت ها به کاهش هزینه های شما کمک کنند؛ از طرفی ممکن است، هزینه های اضافی و پیش بینی نشده هنگام اجرای برنامه برای شما ایجاد شود؛ بنابراین بهتر است، بخشی از بودجه را به هزینه های اضافی و احتمالی اختصاص دهید تا مراسمی بی نقص و باشکوه داشته باشد.

دقت به بودجه پذیرایی از مهمانان

نکات مهم در چیدمان میز پذیرایی عروسی

توجه به همه جزئیات هنگام چیدمان میز شام تاثیر زیادی در زیبایی و شکوه آن دارد؛ بنابراین لازم است، به تکات زیر توجه کنید:

  • استفاده از رومیزی هایی با طرح های زیبا و رنگ هایی هماهنگ با رنگ های کلی تم مراسم عروسی در زیبایی مراسم شام بسیار اهمیت دارد، طرح و رنگ رومیزی باید با سایز تزیینات مانند: گل ها، شمع ها روی میز هماهنگی کامل داشته باشد.
  • انتخاب گل هایی با ساقه های بلند برای میز شام عروسی آن را بسیار جذاب می کند؛ از طرفی انتخاب مناسب گل ها و هارمونی آن با تزیینات میز شام و قراردادن آن ها در گلدان های بلوری، موجب ایجاد جاذبه بصری زیبایی برای مهمانان خواهد شد و میز شام را باشکوه خواهد کرد.
  • جزئیات کوچک مانند: نحوه چیدمان بشقاب ها، قاشق و چنگال، لیوان ها و جایگاه آن ها در زیبایی و سازماندهی میز شام تاثیرگذار است. قاشق و چنگال باید در دو طرف بشقاب هر مهمان قرار داده شود؛ هم چنین از لیوان های با طرح های زیبا متناسب با تم عروسی برای میز شام استفاده شود و برای سرو دسر و سالاد بشقاب های جداگانه ای روی هر میز قرار داده شود.
  • دستمال سفره نیز یک جزء مهم و زیبای میز شام است، استفاده از دستمال سفره با طرح و رنگ هماهنگ با تم مراسم عروسی جلوه ویژه ای به میز شام می دهد، دستمال ها باید به شکل زیبا در داخل یا کنار بشقاب ها یا لیوان ها قرار داده شود.
  • چیدمان غذاها و سالاد ها با استفاده از تکنیک های سفره آرایی به جذابیت میز شام می افزاید. برای تزیین سالادها، از گل های خوراکی، میوه های خشک یا تازه با دیزاین خاص استفاده کیند و بین رنگ سالاد و سایر اجزای میز شام هماهنگی ایجاد کنید.
  • برای سرو غذاها از ظروفی با طرح های شیک استفاده کنید و در تزیین غذاها رنگ های طبیعی نظیر: زعفران، زرشک و سایر رنگ دهنده های طبیعی را به کار برید تا علاوه بر زیبایی، به غذاها طعم لذیذی نیز بدهند.
  • اگر می خواهید در مراسم شام بیش از یک نوشیدنی نظیر: آب، نوشابه یا آبمیوه سرو کنید، بهتر است، جایگاه مناسبی برای نوشیدنی ها در کنار میز شام قرار دهید، تا مهمانان به دلخواه خود نوشیدنی مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

کلام آخر

هنگام سرو شام عروسی توجه به نحوه پذیرایی از مهمانان، اهمیت دادن به نیازهای مهمانان و احترام به آن ها، تنوع در منوی شام و انتخاب زمان مناسب و دقیق برای سرو شام همگی در برگزاری مراسم شام باشکوه و منحصر به فرد تاثیرگذار است و شبی به یادماندنی را در خاطر مهمانان به جای خواهد گذاشت.

از شما کمال تشکر را داریم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. امیدواریم توانسته باشیم؛ تا به شما نکاتی را در مورد پذیرایی شام عروسی بیان کرده باشیم، در صورت داشتن هر گونه نظر، پیشنهاد و انتقادی می‌توانید از طریق سایت تالارتو با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

صدف ترک

سلام صدف ترک هستم. من فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار هستم و از سال 98 علاقه مند به تولید محتوا تحت وب شدم. کار من تولید محتوا یونیک در عین حال موثر برای سایت تالارتو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا