عمومی

7 رنگی که نباید در تشریفات عروسی خود استفاده کنید!❤️【سال1403】⭐

ما در این مقاله قصد داریم به شما 7 رنگی  که نباید در تشریفات عروسی استفاده کنید را معرفی کنیم. رنگ ها بازتابی از احساسات و عواطف انسان ها هستند و در مراسم عروسی که فضای شاد و مهیجی است، استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون مکان پذیرایی مناسب نیست؛ زیرا این رنگ ها احساس غم را در انسان تقویت می کنند؛ هم چنین کاربرد دو رنگ تند با هم نیز نامناسب است و بهتر است، در صورتی که تمایل دارید از رنگ های تند استفاه کنید، کنار آن یک رنگ ملایم نیز به کار ببرید؛ از طرفی رنگ ها باید با تم مراسم عروسی هماهنگ باشد.

دلایل اهمیت استفاده از رنگ های مناسب در تشریفات عروسی

رنگ ها توانایی تحریک احساسات و تغییر حالت روحی افراد را دارند. استفاده از رنگ های گرم نظیر: زرد، قرمز و نارنجی می تواند حس شادی، عشق و علاقه را در افراد القا کند و بسیار اثر بخش است؛ درحالی که رنگ های سرد نظیر: سبز، آبی و بنفش آرامش و حس خوب را در افراد ایجاد می کند. در تشریفات عروسی، انتخاب رنگ هایی که با تم مراسم همخوانی داشته باشد، تاثیر مثبتی بر روحیه مهمانان می گذارد؛ هم چنین استفاده از رنگ های مناسب در دکوراسیون بخش های مختلف مراسم، نوعی هماهنگی و هارمونی را ایجاد می کند.

رنگ ها، نشان دهنده سبک مراسم هستند؛ به طور مثال رنگ های کلاسیک نظیر: زرد، آبی، سبز و قهوه ای ملایم نشان دهنده سبک سنتی مراسم می باشند؛ در حالی که رنگ های روشن سبک مدرن مراسم را نشان می دهند؛ از طرفی رنگ ها به برجسته سازی جزئیات و زیبایی های مختلف مراسم کمک می کنند و استفاده از رنگ های روشن در فضای کوچک آن را بزرگتر نشان می دهد؛ درحالی که رنگ های تیره فضا را کوچکتر نشان می دهد.؛ هم چنین انتخاب رنگ های نادرست که با تم مراسم همخوانی ندارد، نوعی ناهماهنگی در مراسم ایجاد می کند.

رنگ های نامناسب برای عکاسان نیز چالش هایی را ایجاد می کند؛ به طور مثال رنگ ها ممکن است در عکس ها به نحو مناسبی ثبت نشوند یا نورپردازی بر روی سوژه را دچار اختلال کنند و کیفیت تصاویر عروسی را تحت تاثیر قرار دهند. رنگ ها اغلب معانی خاصی در هر فرهنگ ها دارند. انتخاب رنگ هایی با معانی نامناسب برای فضای مراسم عروسی ممکن است پیام نادرستی را منتقل کند؛ از طرفی اگر رنگ دکوراسیون مراسم با رنگ، گل ها، جایگاه عروس و داماد و… هماهنگی نداشته باشد، ظاهری نامناسب در مراسم عروسی ایجاد می کند.

معرفی 7 رنگ نامناسب برای تشریفات عروسی

 1. طیف رنگی خاکستری: استفاه از رنگ خاکستری در تشریفات عروسی و دکوراسیون تالارها و باغ تالارها در برخی موارد مشکلاتی را ایجاد می کند، به طور مثال هنگام استفاده از نورپردازی مصنوعی، احساس ناخوشایندی را ایجاد کند؛ زیرا رنگ خاکستری به دلیل کمبود رنگ و حیات رنگ سردی محسوب می شود و در مراسم عروسی که فضایی گرم و پرانرژی است، کاربرد مناسبی برای دکوراسیون و سایر موارد ندارد؛ بنابراین استفاده از رنگ خاکستری باید در ترکیب با رنگ های دیگر باشد تا تعادل رنگ ها درمحیط حفظ شود.
 2. استفاده از رنگ سفید به تنهایی: استفاده از رنگ سفید به تنهایی در تم عروسی بسیار رایج می باشد. اما رنگ سفید به تنهایی کمی ساده و کلاسیک است؛ بنابراین با اضافه کردن رنگ های دیگر به مراسم نوعی تازگی و جذابیت به مراسم بخشیده می شود . ترکیب رنگ سفید با رنگ های یاسی و پاستیلی می تواند تنوع و زیبایی را به تم عروسی بیفراید؛ بنابراین بهتر است، از گل هایی به رنگ یاسی و پاستیلی به همراه گل های سفید برای دسته گل ها استفاده شود و رومیزی هایی به رنگ های یاسی و پاستیلی انتخاب شود.
 3. استفاده از دو رنگ با تناژ تند: استفاده از رنگ های تند در تشریفات عروسی به دلیل شدت رنگ موجب آزار چشم ها شده و به تنهایی مناسب نمی باشد، برای رفع این مشکل و ایجاد تعادل در دکوراسیون، ترکیب رنگ های تند با رنگ های ملایم تر مناسب است؛ به طور مثال اگر در دکوراسیون از رنگ نارنجی یا زرد تند استفاده می کنید، می توانید، آن ها را بار رنگ های ملایم تری مانند سفید یا رنگ یاسی ترکیب کنید. این ترکیب حس شادابی را به مراسم القا می کند و جلوه زیبایی به مراسم شما می دهد.
 4. ترکیب چندین رنگ: انتخاب رنگ ها برای تم و دکوراسیون مراسم عروسی باید با دقت صورت گیرد؛ زیرا استفاده از تعداد محدودی رنگ موجود ایجاد هارمونی و زیبایی دکوراسیون می شود، اما انتخاب بیش از سه رنگ این هماهنگی را برهم می زند. این سه رنگ می تواند به صورت رنگ های اصلی (سفید یا زرد)، رنگ های فرعی (نقره ای یا یاسی) و رنگ های مکمل ( طلایی یا نقره ای) باشد تا تنوعی جذاب در دکوراسیون عروسی ایجاد کند؛ هم چنین به هماهنگی رنگ دکوراسیون با دسته گل و لباس عروس توجه کنید تا جذابیت مراسم دوچندان شود.
 5. رنگ سرمه ای: رنگ سرمه ای تیره معمولا احساس سنگینی را ایجاد می کند و اگر نورپردازی تشریفات عروسی مناسب نباشد، محیط را تاریک و افسرده خواهد کرد؛ بنابراین باید با دقت از این رنگ استفاده شود؛ در صورتی که محیط مراسم شما بزرگ و نورپردازی مناسب باشد. این رنگ بسیار زیبا خواهد بود؛ اما کاربرد رنگ سرمه ای برای دکوراسیون، وقتی که نورپردازی مناسب نباشد، موجب می شود که نوعی کاهش و وضوح جذابیت گرافیکی در عکس ها و فیلم های عروسی ایجاد شود.
 6. سبز نقره ای: رنگ سبز نقره ای به دلیل طبیعت خنثی و خنکی که دارد، باعث می شود، زیبایی های محیط کمتر نمایان شود و برای زوجینی که به دنبال محیط گرم و زنده هستند، مناسب نیست و در مواردی که محیط مراسم بسیار رنگارنگ است و از رنگ های گرم و شاد استفاده می شود، نوعی تضاد ایجاد کند و به تم مراسم حس سردی می دهد؛ بنابراین توصیه می شود از آن در مراسم عروسی کمتر استفاده شود.
 7. بنفش تیره: در بهترین تشریفات مجالس در تهران، عروس و داماد کانون توجه مهمانان هستند و لباس سفید عروس در کنار کت و شلوار تیره رنگ داماد نوعی هارمونی خاص را ایجاد می کند، استفاده از رنگ بنفش تیره در دکوراسیون، این جاذبه بصری را کاهش می دهد و بهتر است در دکوراسیون مراسم عروسی استفاده نشود؛ از طرفی رنگ بنفش تیره، غم و اندوه را به مراسم القا می کند و درحالی که مراسم عروسی باید سراسر شادی و شور باشد.
معرفی 7 رنگ نامناسب برای تشریفات عروسی

فاکتورهای تعیین کننده انتخاب رنگ مناسب برای تشریفات عروسی

تاریخ مراسم: تاریخ مراسم عروسی و قرار گرفتن در فصل خاصی از سال تاثیر زیادی در انتخاب رنگ مناسب برای تشریفات عروسی دارد؛ به طور مثال: رنگ های پاستیلی روشن نظیر: صورتی، بنفش و نعنایی برای مراسم بهار و تابستان مناسب است و احساس تازگی بهار را القا می  کند؛ در حالی که رنگ های گرم نظیر: زرد و نارنجی برای فصل پاییز و زمستان جذاب است؛ هم چنین رنگ های طلایی و قهوه ای حس گرمی را القا می کنند و مناسب فصل زمستان هستند در حالی که رنگ سفید یخچالی، آبی یخی حس سردی را منتقل کرده و مناسب تابستان هستند.

تم مراسم: انتخاب رنگ ها براساس تم مراسم به جذابیت آن می افزاید.. اگر  یک تم خاص برای مراسم ازدواج انتخاب شده باشد، انتخاب رنگ ها بر اساس این تم، جذابیت مراسم را بیشتر خواهد کرد. اگر تم مراسم ساحلی باشد، رنگ های آبی روشن، سفید، شنی و سبز زیتونی برای آن مناسب است و اگر مراسم به سبک روستیک است، انتخاب رنگ های طبیعی مانند: زرد، خردلی، قهوه ای، سبز چمنی  و نارنجی می تواند گرمای خاصی به محیط ببخشد و در تم سنتی و قدیمی، انتخاب رنگ هایی نظیر: زرد وانیلی، آبی آسمانی، صورتی پودری و سبز کم رنگ مناسب است.

هارمونی با محیط: اگر مراسم در فضای باز باغ تالار برگزار می شود، استفاده از رنگ های طبیعی نظیر رنگ گل های محیط در دکوراسیون، نوعی هارمونی و جذابیت ایجاد می کند و اگر مراسم در تالار و فضای بسته برگزار می شود، رنگ دکوراسیون باید با رنگ پارچه ها، پرده ها، چراغ ها و مبلمان هارمونی داشته باشد تا نوعی همگرایی در دکوراسیون ایجاد شود؛ البته نورپردازی نیز اهمیت زیادی دارد؛ زیرا رنگ ها تحت تاثیر نورهای مختلف، متفاوت ظاهر می شوند و اگر مکان برگزاری مراسم معماری خاصی دارد، رنگ انتخابی باید با این معماری سازگار باشد.

ضرورت شناخت ترکیبات رنگی توسط دیزاینرهای تشریفات

یکی از جنبه های مهم در طراحی و اجرای تشریفات عروسی، آشنایی دیزاینرهای تشریفات مجالس با ترکیب رنگ ها برای دکوراسیون بخش های مختلف تالار یا باغ تالار است؛ زیرا ترکیب رنگ ها تاثیر بسزایی در ایجاد احساس خوشایند، انرژی و جلب توجه مهمانان دارد. ترکیب رنگ ها باید به گونه ای باشد که با موضوع مراسم و سبک طراحی هماهنگی داشته باشد؛ هم چنین در ترکیب رنگ ها سلیقه عروس و داماد نیز باید در نظر گرفته شود؛ زیرا مراسم عروسی به آن ها تعلق دارد.

استفاده از ترکیب رنگی مناسب، فضا را جذاب تر و شاداب تر نشان می دهد. رنگ های جذاب تاثیر شگرفی در شکوه و زیبایی مراسم دارند و توجه مهمانان را به خود جلب می کنند. شناخت ترکیب رنگ ها به دیزاینرها کمک می کند که نوعی تعادل و هماهنگی بصری در فضای مراسم عروسی ایجاد کنند؛ علاوه بر این انتخاب درست در ترکیب رنگ ها، تاثیر زیادی در کیفیت عکس ها و فیلم های مراسم عروسی دارد؛ از طرفی ترکیب رنگ ها باید با نوع نورپردازی مکان مراسم هماهنگی داشته باشد.

توجه به مد و تغییرات در طراحی های رنگی بر اساس ترندهای جدید از اصول مهم دیزاین فضای مراسم عروسی است. امروزه استفاده از رنگ های پاستیلی به ویژه در جایگاه عروس و داماد و تزیینات میز عروسی بسیار محبوب شده است. این رنگ های نرم در ترکیب با رنگ سفید به زیبایی و شکوه مراسم عروسی می افزایند. در برخی موارد استفاده از پالت رنگی با رنگ های تازه و پررنگ، انرژی و شادابی خاصی را به مراسم عروسی القا می کند.

ضرورت شناخت ترکیبات رنگی توسط دیزاینرهای تشریفات

اصول انتخاب رنگ مناسب برای تم عروسی

دیزاینرها برای انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون مراسم عروسی باید به نکاتی توجه داشته باشند، برخی از این نکات شامل موارد زیر می باشد:

 • لازم است، براساس ویژگی های سالن نظیر: سقف، لوسترها، میز و صندلی ها و سایر اجزای دکوراتیو، یک پایه قوی برای تعیین تم رنگ و استایل عروسی خود انتخاب کنید. تم مورد نظر شما باید با اجزای سالن هماهنگ باشد.
 • علایق عروس و داماد را در زمینه رنگ گل ها، روبان های تزیینی و پارچه های حریر و تم مناسب برای جایگاه عروس و داماد را جویا شوید و با توجه به علاقه آن ها این رنگ ها را انتخاب کنید.
 • رنگ ها نمادهایی از احساسات و افکار هستند و قبل از انتخاب رنگ ها، مهم است که زوجین بدانند چه پیامی را می خواهند در مراسم خود انتقال دهند، رنگ های روشن و طلایی، شکوه و جلال مراسم شما را نمایان می کنند و رنگ های صورتی، آبی و سبز احساس نشاط و سرزندگی را منتقل می کنند و برای برگزاری تشریفات عروسی در فضای سبز باغ تالارها مناسب هستند.
 • اگر تردیدی در مورد رنگ مورد علاقه خود دارید، می توانید به فضای مجازی مراجعه کنید و با دقت اطلاعاتی درمورد تم های عروسی و پالت های رنگی مناسب آن کسب کنید؛ هم چنین با مشاهده عکس ها و تصاویر مختلف می توانید ایده های جدیدی برای رنگ های مورد علاقه تان کسب کنید.
 • برای انتخاب تم رنگی مناسب برای مراسم عروسی، مشاهده تم رنگ ها در مراسم عروسی دیگران به شما ایده های جذابی در مورد تم رنگی مناسب برای مراسمتان را خواهد داد.

کلام آخر

هنگام تدارک برنامه های عروسی حتما باید توجه کنید که چه رنگی را نباید در تشریفات عروسی به کار ببرید؟ زیرا رنگ ها علاوه بر انتقال احساسات مثبت یا منفی تاثیر زیادی بر برجسته سازی شکوه و عظمت مراسم شما می گذارد؛ بنابراین در انتخاب رنگ ها برای این مراسم هارمونی آن را با تم مراسم باید در نظر بگیرید.

از شما بسیار ممنونیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. ما سعی کردیم،ّ 7 رنگی که نباید در تشریفات عروسی خود استفاده کنید را به شما معرفی کنیم، در صورت داشتن هر گونه نظر، پیشنهاد و انتقادی می‌توانید از طریق سایت تالارتو با ما در میان بگذارید

4.5/5 - (2 امتیاز)

صدف ترک

سلام صدف ترک هستم. من فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار هستم و از سال 98 علاقه مند به تولید محتوا تحت وب شدم. کار من تولید محتوا یونیک در عین حال موثر برای سایت تالارتو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − سه =

دکمه بازگشت به بالا