سالن عقد

عقد محضری چگونه است؟⚡【سال1403】

یکی از اصلی ترین و مهم ترین آداب و رسوم ازدواج، برگزاری مراسم عقد می باشد که امروزه افراد زیادی درگیر مکان و یا تشریفات مراسم عقد خود هستند. ما هم اکنون در این مقاله سعی داریم که شما را با این آداب و رسوم ازدواج آشنا کنیم و اطلاعات کافی در زمینه این که عقد محضری چگونه است؟ را در اختیارتان بگذاریم.

عقد محضری چیست؟

بهتر است بدانید که عقد محضری معمولا بعد از مراسم بله برون، بعد از گرفتن جواب مثبت از عروس خانم، برای این مراسم برنامه ریزی می شود. عقد محضری در روز تعیین شده انجام می شود.

در واقع وقتی که هر دو خانواده یعنی هم خانواده عروس و هم خانواده داماد برای برگزاری عقد آمادگی داشته باشند، تاریخ عقد مشخص می‌شود. عقد محضری یکی از مهمترین و اصولی ترین آداب ازدواج می باشد که این پیوند عروس و داماد حتما باید در محضر صورت گیرد تا در دفتر اسناد ثبت شود.

اولین نکته برای انجام عقد محضری، آماده سازی مدارک لازم برای عقد محضری از جمله مدارک مهم و مورد نیاز عروس و داماد برای این مراسم می باشد. بهتر است قبل از مراسم به محضر مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز جهت برگزاری عقد را پرس و جو کنید تا مدارک کافی را به همراه خود داشته باشید.

علاوه بر آن شما برای مراسم عقد و دعوت کردن مهمان های خود برای مراسم عقد، باید سالن عقد مناسب خود و مهمان هایتان را انتخاب نمایید. برای چنین انتخابی معمولا به محل زندگی و دسترسی خوب دقت کافی را داشته باشید.

در صورت کلی به برگزاری مراسم عقد عروس و داماد در محضر، عقد محضری می گویند که محضر ثبت کننده لحظات خوش و خاطره انگیز عروس و داماد در روزهای آغازین زندگی شان می باشد. برای ثبت لحظات خوش خود، بهتر است محضری با ظاهر و لوکیشنی مناسب پیدا کنید تا مراسمتان را جذاب تر کند.

عقد محضری چیست؟

مدارک لازم عروس و داماد برای عقد محضری

برای انجام عقد محضری، باید مدارک موردنظر را به همراه خود داشته باشید تا عقد شما در محضرخانه و دفتر اسناد رسمی ثبت شود. هم اکنون به مدارک لازم جهت عقد عروس و داماد اشاره خواهیم کرد.

مدارک لازم عروس:

 • اصل شناسنامه عکس دار
 • اصل کارت ملی
 • فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
 • دو قطعه عکس 3 در 4
 • کارت ملی و شناسنامه پدر
 • گواهی فوت پدر در صورت فوت
 • سند طلاق در صورت مطلقه بودن
 • گواهی فوت همسر در صورت بیوه بودن

مدارک لازم داماد:

 • اصل شناسنامه عکس دار
 • کارت ملی
 • فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
 • دو قطعه عکس 3 در 4

مطلب پیشنهادی: بهترین سالن عقد در تهران

مراحل عقد محضری

برای انجام تشریفات و مراسم عقد محضری و ثبت ازدواج‌تان در دفتر عقد و ازدواج، باید حتما از نکات و مراحل تشریفات عقد محضری آگاه باشید. آگاهی از این نکات می تواند به شما کمک کند تا مراحل مهم در تشریفات عقد محضری را به دقت انجام دهید تا در روز مراسم دچار استرس و نگرانی نشوید. در ادامه به مراحل عقد محضری اشاره خواهیم کرد:

 • مراجعه به مرکز بهداشت
 • انجام آزمایش ادار قبل از مراسم عقد
 • انجام آزمایش ژنتیک قبل از مراسم عقد
 • انجام واکسن کزاز قبل از مراسم عقد
 • شرکت در کلاس و جلسات مشاوره قبل از ازدواج
 • دریافت تاییدیه آزمایش های قبل از ازدواج
 • دریافت مدارک و جواب آزمایش های قبل از ازدواج

مراحل عقد محضری

آزمایش های لازم جهت عقد محضری

برای انجام عقد محضری شما باید حتما مدارک لازم را تحویل محضرخانه دهید. از جمله موارد مهم و مدارک لازم در محضرخانه، تحویل جواب های آزمایشات قبل از ازدواج می باشد. شما قبل از مراسم عقد، باید آزمایش های خود را انجام دهید.

آزمایش خون اولین آزمایشی است که عروس و داماد قبل از مراسم عقد انجام می دهند تا مشخص شود که شما در آینده برای بچه دار شدن دچار مشکل نخواهید شد. آزمایش خون، آزمایشی ساده می باشد که شما و همسرتان را از لحاظ وجود بیماری‌های واگیرداری مثل ایدز، سیفلیس، تالاسمی و هپاتیت بررسی می‌کنند.

بخاطر داشته باشید اگر دچار کم خونی باشید، معمولا فرم شما مهر و تایید نمی‌شود. برای زوج های مشکل دار یک دوره درمان برای آن ها در نظر گرفته می‌شود. برای گرفتن تاییدیه آزمایش ها مجددا از زوجین آزمایش گرفته می شود تا فرمشان مورد تایید قرار گیرد.

بعد از آزمایش خون شما باید برای مراجعه به نمونه گیری ادرار کنید. آزمایش ادرار با حضور یک ناظر انجام می‌شود. شما بعد از آن که به اتاق نمونه گیری مراجعه کردید. در ابتدا یک ظرف نمونه داده می‌شود و به‌وسیله آینه‌ای که مقابل‌تان قرار دارد، ناظر انجام این عمل را مشاهده می‌کند تا جای هیچ تقلبی باقی‌ نماند.

بخاطر داشته باشید که چند روز قبل از انجام آزمایش ادرار از مصرف داروهای کدئین دار خودداری کنید. در آخرین مرحله و انجام آخرین آزمایش، شما باید به مشاوره ژنتیک مراجعه کنید تا بر اساس آزمایش های شما مشخص شود که شما از نظر ژنتیکی با هم هیچ مشکلی ندارید.

معمولا مشاوره ژنتیک، در یکی از اتاق‌های مرکز بهداشت انجام می‌شود. شما می توانید از ایشان سوالات ژنتیکی و آزمایش های خود را در اختیار ایشان بگذارید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

مشاور ژنتیک، سوابق اختلال ژنتیکی در خانواده‌تان بررسی می‌ کند. اگر نیاز به بررسی دقیق‌تر  و سنجیده تر وجود داشته باشد، معمولا آزمایش ژنتیک برای شما ضروری می باشد و حتما باید صورت گیرد.

اما درصورتی که سوابقی در خانواده‌تان مبنی بر هرگونه اختلال ژنتیکی وجود نداشته باشد، شما نیازمند آزمایش ژنتیک نخواهید بود. می توانید خیلی سریع مهر و تاییدیه مشاوره ژنتیک را دریافت کنید.

تشریفات لازم برای عقد محضری

از جمله موارد لازم برای برگزاری جشن عقد، تشریفات مراسم عقد، محل برگزاری مراسم عقد و خریدهای متناسب با این مراسم و پذیرایی از مهمان ها می باشد. معمولا علاوه‌ بر هدایای عروس و داماد و  مراسم عقد، لوازمی برای جشن عقد لازم است که باید آن را تهیه کنید.

برای این مراسم به یمن و مبارکی باید قرآن خریداری کنید تا جوانان تازه ازدواج کرده زندگی خود را با یاری خداوند آغاز کنند. پس حتما برای خرید قرآن اقدام کنید. در آداب عقد و در لیست خرید مراسم عقد، آینه و شمعدان و قرآن از قدیم وجود داشته است.

آینه و شمعدان در کنار هم در داخل سفره عقد قرار می گیرد. علاوه بر آن شما به عنوان عروس و داماد باید مواردی که داخل سفره عقد لازم است را خریداری کنید. به طور مثال شما باید حلقه ازدواج، استند حلقه، جام عسل، کله قندهای کوچک برای قند سابی سر عقد، تهیه دسته گل عروس، نقل و نبات، شیرینی و هدیه و از همه مهم تر مانتو عقد محضری،گیفت عقد را تهیه کنید.

نکات ضروری برای رزرو عقد محضری

برای برگزاری جشن عقد و مراسم عقد عروس و داماد در محضرخانه، باید از سوی محضرخانه تعیین وقت کنید و در زمان و روز مناسب در محضرخانه به همراه مهمان هایتان حضور پیدا کنید. برای راحت شدن خیالتان از بابت جشن عقد و مراسم عقد، باید یک ماه قبل از مراسم عقد برای رزرو دفتر ازدواج اقدام کنید تا دچار استرس و نگرانی نشوید.

این احتمال بسیار زیاد است که در تاریخی که شما در نظر گرفته‌اید، دفترخانه‌ها و یا محضرخانه انتخابی شما زمان و تایم خالی نداشته باشد. پس همه این موارد را در نظر بگیرید. معمولا در روز های تعطیل و اعیاد و تعطیل رسمی ها، دفترخانه ها کاملا شلوغ هستند و وقت خالی برای انجام مراسم عقد برای شما را ندارند.

توصیه می شود جمعیت زیاد و مهمان های زیادی را به همراه خود برای عقد محضری نبرید. چرا که معمولا در محضرخانه ها تعداد افراد و تعداد مهمان های کمی حضور پیدا می کنند. دعوت فامیل و مهمان های راه دور خود را به مراسم عروسی موکول کنید.

ساعت حضور در دفترخانه را به مهمان های خود اطلاع دهید. ساعت مقرر به محضرخانه مراجعه کنید. بهتر است در این مکان، ازدحام و بی نظمی ایجاد نشود. برای ثبت لحظات شیرین و خوش روزهای اولیه زندگی با آتلیه و فیلمبردار هماهنگ کنید.

به یاد داشته باشید که سر سفره عقد هدایایی به عروس و داماد از طرف خانواده ها و دوست و فامیل اهدا می شود. پس بهتر است کسی منتخب شود برای جمع آوری هدایا و کادوهای اهدا شده. علاوه بر آن مادر داماد پس از جاری شدن خطبه سوم برای بله گرفتن به عروس زیر لفظی اهدا می کند. برای جلوگیری از گم شدن هدایا اقدامات نام برده شده را انجام دهید.

نکات ضروری برای رزرو عقد محضری

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم؛ شما عزیزان را با آداب و رسوم ازدواج و این که عقد محضری چگونه است؟ آشنا کنیم. عقد و عروسی همیشه و هر ساله دارای آداب و رسوم خاص خود می باشد. حتی با توجه به محل زندگی و اقلیم مختلف این آداب ها و رسومات، کم و زیاد می شوند.

اما ما همواره در این مقاله سعی کردیم که موارد اصلی و مهم یک ازدواج پایبند به اصول مهم را یادآوری کنیم تا شما عزیزان از این مطالب بهره کافی را ببرید. در سایت تالارتو شما می توانید اطلاعات کافی در زمینه ازدواج و آداب و رسومات و حتی تشریفات آن کسب نمایید و به جواب تمامی سوال هایتان دست یابید. ممنون از شما عزیزان که ما را  تا پایان این مقاله همراهی کردید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

غزاله شهداد

غزاله شهداد هستم؛ من 4 سال متوالی در حوزه تولید محتوا و نویسندگی فعالیت می کنم و به سبب علاقه ویژه ای که به نویسندگی دارم، تاکنون مطالب مفید و خوبی را گردآوری کرده ام و همواره سعی در ارائه محتوای به روز در سایت تالارتو می باشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا