عمومی

معرفی انواع کت و شلوار مردانه و روش ست کردن آن⚡️【سال1403】⭐

معمولا مدل لباس پوشیدن افراد تا حدودی تیپ شخصیتی آن ها را نمایان می کند، پوشیدن کت و شلوار مردانه در محافل رسمی یا غیر رسمی نشانه اهمیت افراد به ظاهر آراسته و منظم خود می باشد؛ از طرفی مدل و طرح کت و شلوار در جذابیت و استایل آقایان بسیار موثر است، خرید کت و شلوار برند به خصوص اگر با استایل آقایان متناسب باشد، نه تنها به جذابیت آن ها می افزاید، بلکه به افزایش اعتماد بنفسشان کمک می کند و در ارتباطات اجتماعی آن ها نقش مثبت و موثری دارد.

معرفی مدل های محبوب کت و شلوار مردانه 

کت و شلوار ساده: کت این لباس معمولا یقه ناچ یا یقه پیک است و یک ردیف دکمه دارد، جیب های آن تا شده و سر آستین ساده دارد که با شلوار راسته یا کلاسیک ست می شود، اما برای این که از سادگی آن کاسته شود، بهتر است، با شلوار کتانی پوشیده شود. پیراهن به رنگ آبی یا سفید با آن متناسب است؛ هم چنین تعداد دکمه ها اگر دو تا باشد، کت تن خور بهتری خواهد داشت.

کت و شلوار اداری: برای رفتن به محل کار از کت و شلوار اداری استفاده می شود،این کت و شلوار مردانه معمولا در رنگ های سورمه ای و قهوه ای تیره عرضه می شود و اگر یقه آن ناچ باشد، ظاهری کلاسیک خواهند داشت، معمولا پیراهن آبی کم رنگ و کفش های تیره به رنگ مشکی با آن مناسب تر به نظر می رسد و مدل هایی از آن که دارای یک یا دو ردیف دکمه است، طراحی مناسب تری دارد؛ هم چنین مدلی از کت که چهار دکمه در سرآستین دارد و جیب آن به فرم سنتی است، برای محیط کار بسیار مناسب می باشد.

کت و شلوار رسمی: این کت و شلوار مناسب مراسم عروسی می باشد و در مراسم نیمه رسمی نیز از این مدل کت و شلوار استفاده می شود، کت آن دارای یک یا دو ردیف دکمه است، یقه آن آرشال یا ناچ می باشد و سرآستین آن چهار دکمه دارد و جیب های آن تاشو یا شکافی است. این کت و شلوار با رنگ های سرمه ای و مشکی استایل زیبایی به شما می دهد؛ هم چینن استفاده از پیراهن سفید همراه با کراوات آن را شیک تر و برازنده تر می کند و ظاهر شما را جذاب تر نشان می دهد.

کت و شلوار تاکسیدو: تاکسیدو معروف ترین سبک کت و شلوار است و لباسی مناسب برای مراسم عروسی و رسمی می باشد، یقه آن آرشال و از جنس ساتن یا ابریشم است و جیب های آن از نوع شکافی می باشد، معمولا دکمه های آن از نوع دکمه پارچه ای است و شلوار آن دمپای پاکتی دارد؛ از طرفی انتخاب پیراهن سفید در این مدل، استایل شما را بسیار شیک خواهد کرد. معمولا رنگ کت مشکی یا سورمه ای انتخاب می شود.

معرفی مدل های محبوب کت و شلوار مردانه 

اهمیت ست کردن رنگ ها در زیبایی استایل آقایان 

معمولا ترکیب بیش از چهار رنگ در لباس، ظاهر خوبی ایجاد نمی کند؛ هم چنین هماهنگی بین رنگ ها به معنای نزدیک بودن طیف رنگ ها به هم نیست، گاهی اوقات تضاد بین رنگ ها زیبایی بیشتری ایجاد می کند، به طور مثال ترکیب کت و شلوار سورمه ای با پیراهن سفید و کراوات شرابی، تضاد زیبایی ایجاد می کند یا کت و شلوار سورمه ای با پیراهن سفید و کراوات آبی ظاهر شما را جذاب تر می کند

اگر در دوخت کت و شلوار از نوارهای باریک استفاده شود، معمولا رنگ آن روشن تر از کت و شلوار است که موجب هارمونی بین اجزای لباس خواهد شد؛ از طرفی ست کردن رنگ های کت و شلوار یکی از عوامل مهم در زیبایی استایل آقایان است و ترکیب صحیح رنگ ها بر ظاهر کلی فرد تاثیر می گذارد؛ هم چنین ترکیب رنگ های کنتراستی مانند: آبی با نارنجی یا قهوه ای با کرم بسیار شیک می باشد.

رنگ های تیره معمولا برای موقعیت های رسمی و رنگ های روشن برای موقعیت های غیر رسمی مناسب است. رنگ ها بر روح و روان ما تاثیر گذار هستند، رنگ های روشن و زنده، احساس شادی و انرژی مثبت را القا می کند و رنگ های تیره بیننده را به جزئیات لباس مانند طرح کت و شلوار و مدل دکمه ها متوجه می کند؛ از طرفی ست کردن کت و شلوار با پیراهن و اکسسوری هایی مانند سردست های جذاب بسیار اهمیت دارد. 

تاثیر دوخت کت و شلوار مردانه در جذابیت آقایان

انتخاب مناسب کت و شلوار براساس موضوع مراسم بسیار اهمیت دارد و به شما کمک می کند تا در هر موقعیت و مکانی بهترین ظاهر را داشته باشد، برای محافل رسمی مانند مراسم عروسی در بهترین تالار تهران یا جلسات تجاری، انتخاب کت و شلوارهایی با انواع نقش و رنگ کمتر و با دو یا سه دکمه مناسب است و برای جلساتی که از نظر فرمالیته خیلی رسمی نیست، می توانید از کت و شلوارهایی با یک یا دو دکمه و با تنوع بیشتر در نقش ها و رنگ ها استفاده کنید.اندازه بودن کت و شلوار مردانه بسیار مهم است، کت باید به اندازه شانه و تن شما باشد.

تعداد دکمه های کت تاثیر زیادی بر فرمالیته شما دارد. کت های رسمی معمولا دو یا سه دکمه دارد در حالی که کت های نیمه رسمی یا کژوال ممکن است یک دکمه داشته باشد. آستین کت نیز تاثیر زیادی بر ظاهر شما دارد. آستین های کوتاه مناسب مراسم تابستانی و آستین بلند برای مراسم پاییزی یا زمستانی مناسب است. شلوار نیز باید مناسب سایز شما می باشد؛ هم چنین اندازه جیب ها با طرح مناسب می تواند شلوار را جذاب تر کند؛ از طرفی آستر پشت شلوار نیز بهتر است، بدون تاب یا با تاب کمتر باشد.

تاثیر دوخت کت و شلوار مردانه در جذابیت آقایان

توصیه های مفید برای انتخاب کت و شلوار افراد توپر 

سایز مناسب: افراد چاق و توپر هنگام خرید کت و شلوار باید به سایز دقیق آن توجه داشته باشند؛ زیرا لازم است، کت و شلوار آن ها فیت تنشان باشد. اگر کت و شلوار سایز کوچکی داشته باشد، آن ها احساس ناراحتی خواهند کرد و چاق تر نشان داده می شوند؛ از طرفی اگر سایز کت و شلوار بزرگ ترباشد، نه تنها چاقی آن ها پنهان نمی شود، بلکه لباس در تن آن ها حالت ناخوشایندی خواهد داشت؛ بنابراین فیت بودن اندازه کت و شلوار، علاوه بر این که ظاهر این افراد را مناسب تر نشان می دهد، به اعتماد به نفس آن ها نیز می افزاید.

رنگ کت و شلوار: رنگ کت و شلوار مردانه برای افراد چاق نقش مهمی در ظاهر آن ها دارد. توصیه می شود که آن ها کت و شلواری به رنگ های تیره مانند مشکی را انتخاب کنند؛ زیرا آن ها را لاغر تر نشان می دهد؛ هم چنین دکمه های کت باید به خوبی بسته شوند تا ظاهر این افراد کشیده تر به نظر برسد. انتخاب رنگ های تیره برای اکسسوری ها و استفاده از کنتراست پایین؛ هم چنین انتخاب رنگ های هماهنگ با یکدیگر موجب نوعی هارمونی در ظاهر این افراد می شود.

نوع پارچه: یکی از تفاوت های مهم میان مدل تاکسیدو و سایر کت و شلوارها نوع پارچه استفاده شده در آن می باشد، برخلاف کت و شلوارهای دیگر که با پارچه های متنوع با طرح های مختلف دوخته می شود، تاکسیدو تنها با پارچه های ساده و بدون طرح با رنگ های تیره دوخته می شود و برای افراد چاق توصیه می شود که این لباس ها که به رنگ تیره و بدون طرح هستند، استفاده شود، به این ترتیب از جلب توجه زیاد به اندام آن ها و ظاهر چاقشان جلوگیری می شود.

قد کت و شلوار: انتخاب کت با قد متوسط و مناسب می تواند، برآمدگی های احتمالی در ناحیه شکم را در افراد چاق بپوشاند و اندام آن ها را کشیده تر نشان دهد. توجه به همرنگ بودن کت و شلوار یا کنتراست پایین بین آن ها به ایجاد ظاهر یکپارچه و کاهش توجه به انحنای نامناسب بدن این افراد کمک می کند، به عنوان مثال انتخاب شلوار با رنگ تیره همراه با کت با قد متوسط ،این افراد را لاغرتر نشان می دهد؛ هم چنین توجه به طرح جیب ها و استفاده از طرح های عمودی در پارچه کت و شلوار اندام به لاغرتر نشان دادن این افراد کمک می کند.

تفاوت عمده کت و شلوار با یکدیگر

مدل های کت و شلوار مردانه از لحاظ رنگ، جنس پارچه، وزن، تعداد دکمه ها، نوع جیب، چاک ها، جنس آستر و نوع برش با هم متفاوت می باشد؛ هم چنین انتخاب جنس پارچه نقش مهمی در راحتی و استایل لباس دارد. پارچه های مختلف نظیر کتان، نخ، پلی استر و.. برای دوخت کت و شلوار استفاده می شوند که بر وزن کت و شلوارنیز تاثیرگذار می باشد؛ از طرفی تعداد دکمه های کت قسمتی از استایل لباس محسوب می شود و به تنوع ظاهری آن کمک می کند. معمولا یقه کت به صورت ناچ یا شکاف دار است که یک شکاف در وسط کت به شکل V یا U طراحی می شود.

این مدل معمولا در کت های رسمی و مجلسی طراحی می شود و ظاهری شیکی به افراد می دهد. یقه آرشال یا پهن نیز یک مدل یقه با سرهم کردن دو سمت آن به شگل گرد و پهن طراحی می شود که بیشتر در کت های اسپرت و غیر رسمی استفاده می شود و ظاهر کژوال و آزادی دارد. نوع و شکل جیب ها نیز در استایل کلی و میزان رسمی بودن کت و شلوار تاثیرگذار است در جیب مدل تاشو یک لبه تاشو روی جیب به صورت افقی یا عمودی قرار دارد که اغلب در کت های رسمی استفاده می شود.

جیب پاکتی یا وصله ای در کت و شلوار های غیر رسمی و اسپرت به کار می رود؛ هم چنین در بعضی از مدل های کت و شلوار رسمی جیب به داخل لباس دوخته می شود و لبه ها به وضوح دیده نمی شود و به صورت شکافی می باشد؛ علاوه بر این کت ها معمولا تک چاک یا دو چاک هستند. در مدل تک چاک، یک چاک در وسط پشت کت قرار دارد و بیشتر در کت های اسپرت دیده می شود اما در مدل دو چاک، در دو طرف پشت کت، چاک ایجاد می شود و برای استایل های رسمی و فرمال مناسب است.

تفاوت عمده کت و شلوار با یکدیگر

فاکتورهای مهم در انتخاب کت و شلوار  

هنگام انتخاب کت و شلوار، بهتر است به نکات زیر توجه کنید: 

  • کت و شلوار مردانه باید تن خور مناسبی داشته باشد و بیش از حد تنگ یا گشاد نباشد؛ هم چنین نباید مانع حرکت آزادانه شما شود و هنگام حرکت در بازوها باید احساس راحتی کنید؛ از طرفی انتخاب کت و شلوار متناسب با سلیقه شما موجب افزایش اعتماد به نفستان خواهد شد.
  • در فصل سرد سال از کت و شلوار ضخیم تر و گرم تر استفاده کنید، جنس پارچه کت و شلوار بسیار مهم است و با توجه به فصل و مکان مورد نظر باید انتخاب شود. پارچه پنبه ای برای فصل گرم به خصوص تابستان مناسب است و کت و شلوار ابریشمی به خاطر لطافت برای محافل رسمی و جشن ها مناسب می باشد؛ هم چنین در فصول گرم تر نیز مناسب است اما پارچه کشمیری به خاطر نرمی و گرمایی که ایجاد می کند، مناسب فصل سرد سال است. 
  • سه نوع برش به نام برش ایتالیایی، بریتانیایی، آمریکایی وجود دارد که در استایل مردانه تاثیرگذار است. برش ایتالیایی به شدت تنگ است و تاکید بر انحنای خطوط بدن دارد و برای آقایانی که به طرح های مدرن علاقه دارند، مناسب است. برش بریتانیایی برای کسانی که به دنبال لباس های کلاسیک هستند، مناسب است و در محافل رسمی و حرفه ای پوشیده می شود. برش آمریکایی معمولا فضایی بیشتری برای حرکت کردن دارند و مدل راحت تری است، کمی کلاسیک تر از ایتالیایی و مدرن تر از بریتانیایی است و در محافل رسمی و غیر رسمی قایل استفاده است.
  • انتخاب سبک طراحی کت و شلوار به سلیقه شما بستگی دارد و بر ظاهر شما و میزان اعتماد به نفستان تاثیرگذار است. اگر به دنبال کت و شلواری برای مکان های غیر رسمی هستید، می توانید کت و شلوار کژوال با طراحی ساده و راحت را انتخاب کنید و شلوار فرمال یا Suit برای محافل رسمی مناسب است؛ هم چنین برای لباس های رسمی معمولارنگ های کلاسیک مانند مشکی و خاکستری مناسب تر است. 

کلام آخر

کت و شلوار مردانه در انواع مدل ها برای آقایان شیک پوش طراحی می شود، انتخاب مدل کت و شلوار کاملا به سلیقه شما بستگی دارد اما تاثیر آن در قرارهای کاری و روابط اجتماعی انکار ناپذیر است و نشانه دیسیپلین خاص شما در زندگی اجتماعی است.

از شما کمال تشکر را داریم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. امیدواریم توانسته باشیم؛ انواع مدل های کت و شلوار مردانه و روش های ست کردن آن را برای شما معرفی کرده باشیم، در صورت داشتن هر گونه نظر، پیشنهاد و انتقادی می‌توانید از طریق سایت تالارتو با ما در میان بگذارید.

3.2/5 - (5 امتیاز)

صدف ترک

سلام صدف ترک هستم. من فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار هستم و از سال 98 علاقه مند به تولید محتوا تحت وب شدم. کار من تولید محتوا یونیک در عین حال موثر برای سایت تالارتو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا