عمومی

محضر عقد خوب چه امکاناتی باید داشته باشد؟⚡️【سال1403】❤️

امروزه زوج های جوان علاقه مند به برگزاری مراسم ازدواج در محضر عقد خوب هستند، این مکان علاوه بر اجرای مراحل قانونی و شرعی عقد، امکان برگزاری مراسمی کوچک ولی محترمانه و شایسته را برای زوجین فراهم می کند؛ از طرفی هزینه ای مناسب دارد. پذیرایی از مهمانان با انواع میوه ها، شیرینی ها و نوشیدنی ها انجام می شود؛ هم چنین سفره عقد زیبای این محضر در هنگام خواندن خطبه عقد توسط عاقد صحنه زیبایی را ایجاد می کند. 

دلایل انتخاب محضر عقد مجهز

محضرهای مجهز معمولا امکانات و خدمات بیشتری نسبت به محضرهای عادی دارند که شامل: دکوراسیون و نورپردازی زیبا و باشکوه، تجهیزات صوتی و تصویری پیشرفته، پذیرایی شایسته، فضای راحت و زیبا می باشد. معمولا زوجین برای برگزاری مراسم عقدی باشکوه به محضرهای مجهز مراجعه می کنند این محضرها دارای تیم های تخصصی و حرفه ای در زمینه برگزاری مراسم عقد هستند و در برنامه ریزی مراسم عقد تجربه و تخصص کافی دارند.

این محضر پکیج های خدماتی متنوعی به زوجین ارائه می دهد که ضمن مقرون به صرفه بودن، خدمات زیادی از جمله: عکاسی و فیلمبرداری با دوربین های پیشرفته و اجرای موسیقی زنده با سازهای سنتی را در بر می گیرد؛ از طرفی منوی غذایی این محضرها به صورت عصرانه می باشد و در صورت درخواست زوجین شام مطابق با سلیقه آن ها تهیه و سرو می شود.

محضر عقد خوب، لوکیشن های جذابی برای عکاسی و فیلمبرداری دارد. این مکان دارای اتاق انتظار برای عروس و داماد و مهمانان می باشد؛ زیرا در یک روز چندین مراسم عروسی در محضر برپا می شود و هر مراسم طبق زمان بندی معین برگزار می شود؛ بنابراین اتاق انتظار محل مناسبی برای راحتی زوجین و مهمانان قبل از برگزاری مراسم است.

دلایل انتخاب محضر عقد مجهز

معرفی امکانات اساسی محضر عقد خوب

سفره عقد مجلل: نقش سفره عقد زیبا و باشکوه در برگزاری مراسم عقدی به یاد ماندنی بسیار اساسی و مهم می باشد. در محضر عقد خوب، سبک سفره عقد با تم مراسم عقد و سلیقه عروس و داماد هماهنگی دارد و زوجین می توانند از تم سنتی یا مدرن استفاده کنند. گل آرایی و شمع آرایی سفره عقد جلوه خاصی به مراسم می دهد. استفاده از ظروف سنتی و نقشدار برای سفره عقد سنتی و ظروف کریستال یا نقره ای برای سفره عقد مدرن، معمول می باشد.؛ هم چنین نورپردازی مناسب بر روی سفره عقد موجب برجسته سازی اجزای این سفره می شود.

خدمات پذیرایی متنوع: پس از برگزاری مراسم عقد و اجرای خطبه عقد توسط عاقد نوبت به پذیرایی از مهمانان می رسد، پرسنل پذیرایی محضر، با انواع میوه ها، نوشیدنی ها و شیرینی ها از مهمانان پذیرایی می کنند. یک منوی ویژه از نوشیدنی های سرد و گرم همراه با شیرینی های متنوع که معمولا از نوع شیرینی های خشک می باشد در این پذیرایی سرو می شود، این خدمات در یک فضای صمیمی به زیبایی مراسم عقد می افزاید؛ هم چنین در صورت وجود میزهای پذیرایی به تعداد کافی غذا به صورت تک پرس همراه با سالاد و دسر برای مهمانان سرو می شود.

داشتن اتاق عقد مستقل: محضر عقد خوب دارای سالن انتظار مجزا می باشد تا زوجین و مهمانان در اتاق انتظار منتظر شروع مراسم خود باشند، نبود سالن انتظار برای محضر نوعی ضعف محسوب می شود؛ زیرا باعث سردرگمی و خستگی زوجین و مهمانان خواهد شد؛ از طرفی داشتن سالن عقد مجزا با ظرفیت مناسب و دکوراسیون و نورپردازی زیبا لازم و ضروری است در این سالن عقد باید جایگاه عروس و داماد به زیبایی دیزاین شود و مبلمان و صندلی ها به شکل U یا دایره ای شکل چیده شود تا جایگاه عروس و داماد در معرض دید همه مهمانان باشد.

پارکینگ مجهز: اطمینان از دسترسی آسان و بدون مشکل مهمانان به محل برگزاری مراسم عقد بسیار اهمیت دارد، در این راستا، اطمینان حاصل کنید که محضر دارای محل پارک مناسب برای خودرو مهمانان در محوطه خود باشد و یا در نزدیکی آن پارکینگ عمومی مناسبی قرار داشته باشد و دسترسی به آن برای مهمانان آسان باشد تا آن ها نگرانی بابت پارک خودروها و یافتن جای پارک مناسب نداشته باشند.

اهمیت حضور عاقد و سردفتر در محضر عقد

محضر عقد خوب، خدمات با کیفیتی را به زوجین ارائه می دهد و نه تنها مسئول اجرای مراسم عقد می باشد، بلکه جنبه شرعی و قانونی عقد را باید به طور کامل اجرا کند، حضور به موقع عاقد متعهد و خوش بیان در محضر عقد و اجرای خطبه عقد برای زوجین در فضایی شاد بسیار مهم است،  از این جهت محضر باید با یک یا چند عاقد قرار داد مشخص و رسمی ببندد و ارتباط مستمری با عاقدان به منظور هماهنگی دقیق در مورد زمان حضور آن ها در مراسم عقد داشته باشد؛ از طرفی برای اجرای خطبه قانونی عقد، محضر باید دارای سردفتر مجرب و کارآزموده باشد.

سر دفتر، زوج ها را در مورد مراحل ثبت رسمی و قانونی عقد راهنمایی می کند. او به منظور ثبت عقد مدارک لازم شامل: اصل شناسنامه و دو برگ فتوکپی از صفحه اول آن، اصل کارت ملی و کپی از پشت و روی آن، دو قطعه عکس 3 در 4 از زوجین هم چنین کارت ملی و شناسنامه پدر عروس در صورتی که عروس دوشیزه باشد و در صورت فوت ایشان، گواهی فوت پدر عروس، سند طلاق در صورت مطلقه بودن یا گواهی فوت همسر برای خانم های بیوه را دریافت می کند و معرفی نامه های لازم را برای آزمایشات و تشخیص اعتیاد و بیماری های مقاربتی را به زوجین ارائه می دهد

پس از دریافت مدارک و جواب آزمایشات، ثبت الکترونیک عقد را در حضور دو شاهد مرد عاقل و بالغ انجام می دهد و سند الکترونیکی ازدواج برای زوجین صادر می شود. ارائه مشاوره های حقوقی برای آگاهی زوجین از حقوق قانونی آن ها در مورد مهریه و نفقه و سایر مسائل حقوقی مانند: اجازه سفر به خارج از کشور، گرفتن پاسپورت، حق طلاق، حق کار و… در شروط ضمن عقد در محضر انجام می شود؛ از طرفی زوجین برای شناخت بهتر یکدیگر می توانند مشاوره های روانشناسی را برای درک و تفاهم بیشتر در زندگی مشترک و نحوه برخورد با مشکلات عاطفی انجام دهند.

اهمیت حضور عاقد و سردفتر در محضر عقد

مزایای برگزاری مراسم در محضر عقد مجهز

محضر عقد مکانی مناسب برای اجرای مراحل قانونی و شرعی عقد می باشد. اجرای مراسم عقد در این مکان مزایای زیادی دارد، برخی از این مزایا شامل موارد زیر است:

  • دفتر ازدواج در تهران دارای سر دفتر مجربی است که تجربه حقوقی و شناخت کافی در زمینه اجرای قانونی عقد را دارد. این امر به شما اطمینان می دهد که مراحل قانونی عقد به درستی انجام شده است.
  • پرسنل محضر عقد خوب با آداب و رسوم مراسم عقد کاملا آشنا هستند و به آن اهمیت می دهند و مراسم را با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم مردم هر ناحیه از کشور انجام می دهند.
  • حضور در مکان حرفه ای و مجهز که امکانات پذیرایی، عکاسی و فیلمبرداری، اجرای موسیقی و امکانات رفاهی دیگر مانند: سرویس های بهداشتی به تعداد کافی و پارکینگ یا مکان مناسب برای پارک خودرو ها را داشته باشد، نگرانی شما را در مورد نحوه اجرای مراسم به حداقل می رساند.
  • بسیاری از این محضرها دارای تیم های آشپزی مجربی هستند که می توانند، بهترین پذیرایی را با تدارک غذاهای متنوع و انواع نوشیدنی ها و شیرینی ها از مهمانان شما داشته باشند.
  • برگزاری مراسم عقد در محضر روف گاردن می تواند، جذابیت خاصی به مراسم عقد شما بدهد و یک آلبوم عکس زیبا برای شما به یادگار بگذارد؛ هم چنین چیدمان سفره عقد و جایگاه عروس و داماد در فضای باز و سرسبز با نورپردازی مناسب برای عکاسان و فیلمبرداران امکان خلق تصاویر زیبا را فراهم می کند.

نکات برگزاری مراسم عقد در محضر عقد ایده آل

محضر عقد را زودتر رزرو کنید: معمولا محضر عقد خوب محبوبیت زیادی دارد و زوج های جوان در انتخاب آن برای برگزاری مراسم عقد از هم سبقت می گیرند، به این منظور حداقل یک ماه قبل از تاریخ عقدتان به محضر مراجعه کنید و آن را رزرو کنید، اگر این کار را به روزهای پایانی موکول کنید، دچار استرس می شوید و ممکن است؛ نتوانید در محضر دلخواهتان مراسم عقدتان را برگزار کنید؛ هم چنین ساعت مراسم را دقیقا به اطلاع مهمانان برسانید، تا آن ها به موقع در مراسم شما حضور یابند، زیرا زمان بندی معینی برای هر مراسم در محضر در نظر گرفته می شود.

هزینه های محضر را دقیق مشخص کنید: مدیریت هزینه ها و برنامه ریزی مالی دقیق قبل از برگزاری مراسم عقد اهمیت زیادی دارد؛ هم چنین اطمینان یافتن از بودجه کافی برای پوشش دادن هزینه های مختلف مراسم، باعث آرامش شما خواهد شد، حداقل دو هفته قبل از مراسم، تمام هزینه ها را تخمین بزنید و بودجه آن را کنار بگذارید؛ علاوه بر این نواسانات قیمت ها را در نظر بگیرید تا با کمبود بودجه و مشکل در پرداخت هزینه ها مواجه نشوید.

تست غذا: یکی از مراحل اساسی در برنامه ریزی پذیرایی از مهمانان، تست منوی غذاها و اطمینان از تازگی و کیفیت مواد اولیه آن است، تمامی نوشیدنی ها، شیرینی ها و میوه هایی که قرار است در مراسم عروسی برای پذیرایی از مهمانان سرو شود را نیز تست کنید تا از کیفیت و طعم آن ها اطمینان حاصل کنید؛ از طرفی دیزاین میوه ها و غذاها باید مطابق با سلیقه شما انجام شود؛ علاوه بر این با تست غذاها شما می توانید، سلیقه خود را نیز در تهیه و سرو آن ها اعمال کنید.

شروط ضمن عقد را نهایی کنید: شما باید قبل از انجام مراسم عقد با خانواده خود و همسرتان شرایط ضمن عقد را بررسی کرده و نهایی کنید تا در هنگام امضای این شروط در محضر با مخالفت خانواده ها مواجه نشوید؛ بنابراین بهتر است، در جلسه خواستگاری یا بله برون، شرایط ضمن عقدی را که می خواهید در محضر ثبت و قید کنید، نظیر: تعیین مهریه، تقسیم اموال در صورت طلاق، تعهدات مالی دو طرف، حق حضانت فرزند و… را در این جلسات مطرح کنید.

نکات برگزاری مراسم عقد در محضر عقد ایده آل

شاخصه های محضر عقد خوب و مجلل چیست؟

طرف قرارداد با آتلبه عکاسی: معمولا محضر عقد خوب و مجلل با آتلیه عکاسی همکاری می کند؛ به این منظور، تجهیزات لازم برای عکاسی در سالن عقد فراهم می شود و نورپردازی مناسب و بک گراندهای مناسب انتخاب می شود؛ از طرفی عکاس و فیلمبردار به سلیقه زوجین توجه می کند و عکس های خاص و خاطره انگیزی از مراسم عقد به ثبت می رساند؛ هم چنین محضر عقد ایده آل معمولا قبل از روز عقد با آتلیه هماهنگی های لازم را انجام می دهد و تاریخ، ساعت اجرای مراسم را به اطلاع آتلیه می رساند تا عکاس و فیلمبردار به موقع در مراسم حضور یابند.

داشتن اتاق عقد VIP: اتاق عقد VIP معمولا دکوراسیون و طراحی خاص و لوکسی دارد و با نورپردازی و گل آرایی و تزیینات خاص دیزاین می شود و دارای امکانات پذیرایی از جمله: انواع نوشیدنی های خاص، میوه ها و شیرینی ها می باشد. این اتاق مخصوص عروس و داماد است و زوجین می توانند در این اتاق استراحت کرده و حتی عروس تجدید آرایش کند و عکاس و فیلمبردار عکس های خاطره انگیزی از آن ها در اتاق vip به ثبت می رساند.   

مشاوره قبل از ازدواج:  محضر عقد خوب به زوج ها مشاوره قبل از ازدواج را ارائه می دهد. این مشاوره توسط روانشناسان بالینی انجام می شود و موضوعات آن شامل: آمادگی برای زندگی مشترک، کنترل خشم در هنگام مشاجره، مهارت های ارتباطی زوجین و مدیریت مالی امور خانوادگی می باشد؛ هم چنین مشاوره های حقوقی برای شناسایی زوجین از شروط ضمن عقد و نحوه دریافت نفقه و مهریه و… انجام می شود.  

کلام آخر

محضر عقد خوب، مکانی ایده آل برای زوجینی است که به ثبت قانونی و شرعی عقد، بیشتر از اجرای مراسمی باشکوه اهمیت می دهند، با این وجود این محضر تلاش می کند تا با چیدمان سفره عقدی کامل و زیبا و پذیرایی شایسته از مهمانان مراسمی خاطره انگیزی برای زوجین برگزار کند. 

از شما بسیار ممنونیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. امیدواریم توانسته باشیم؛ ویژگی های محضر عقد خوب را به شما معرفی کرده باشیم، در صورت داشتن هر گونه نظر، پیشنهاد و انتقادی می‌توانید از طریق سایت تالارتو با ما در میان بگذارید.

4/5 - (4 امتیاز)

صدف ترک

سلام صدف ترک هستم. من فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار هستم و از سال 98 علاقه مند به تولید محتوا تحت وب شدم. کار من تولید محتوا یونیک در عین حال موثر برای سایت تالارتو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 14 =

دکمه بازگشت به بالا