خریدهای عروسی

قبل از خرید آینه و شمعدان حتما این مقاله را بخوانید! ⚡【سال1403】

برگزاری مراسم عقد و عروسی در کشورهای مختلف براساس آداب رو سوم مربوط به آن کشور برگزار می شود. در ایران نیز آداب و رسوم متنوعی در برپایی عقد و ازدواج وجود دارد که این آداب در شهر های مختلف کشور ممکن است تا حدودی با هم فرق داشته باشد ولیکن خرید آینه و شمعدان رسمی است که در بین تمام ایرانیان با هر نوع فرهنگ و اعتقادی برپا بوده و سالیان زیادی است که که یکی از مهم ترین اجزای سفره های عقد به شمار می آید. لذا این امر موجب شده تا در بازار آینه و شمعدان در مدل های متنوعی موجو باشد پس توصیه می کنیم قبل از خرید آینه و شمعدان حتما این مقاله را بخوانید.

تاریخچه آینه و شمعدان عروس

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم خرید آینه و شمعدان یکی از رسوم ایرانیان می باشد که ریشه این سنت به زمان زرتشت بر می گردد. در مراسم ازدواج زرتشیان استفاده از آینه و شمعدان به عنوان یکی از رسوم اصلی و مهم به شمار می آمد که معنای آینه روشن بودن بخت و اقبال عروس و داماد بوده و شمعدان ها نمادی از فرزندان عروس و دادماد هستند.

این رسم و آداب زرتشتی که بعد از گذشت قرن ها همچنان در سنت ازواج ما ایرانی ها باقی مانده و خرید آینه و شمعدان یکی از اصلی ترین وسایل مورد نیاز در زمان چیدن سفره عقد به شمار می آید و بعد از آن به عنوان یکی از وسایل دکوراسیون منزل آنان، تا سال های طولانی و به عنوان یک یادگاری از این مراسم مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه آینه و شمعدان عروس

انواع آینه و شمعدان کدامند؟

قبل از خرید آینه و شمعدان لازم است که اطلاعات اساسی در مورد انواع آن ازلحاظ مختلف داشته باشید که در ادامه اطلاعاتی در این زمینه را در اختیارتان قرار می دهیم:

 • اندازه: در این مورد می توان آینه و شمعدان را در مدل های ذیل معرفی کرد:
 • کنسول دار: اگر فضای کافی در منزل برای قراردادن آینه و شمعدان در اختیار دارید می توانید نوع کنسول دار را انتخاب کنید. در زمان خرید آینه و شمعدان کنسولی می توانید لوازم تزئینی متنوعی را به همراه آن خریداری کرده و نمای زیبایی را در سالن منزل ایجاد کنید.
 • پایه دار: این مورد برای شمعدان ها بیشتر در نظر گرفته شده که می توانید آن ها را بر روی میز نهارخوری منزلتان قرار دهید که چشم نواز متفاوتی خواهد داشت.
 • دیواری: این مدل برای منزل های کوچک می تواند انتخاب مناسبی باشد که البته برخی از انواع آن دارای کنسول نیز هستند که به دیوار نصب می شوند.
 • جنس: مورد دیگری که قبل از خرید آینه و شمعدان باید در مورد آن اطلاعات داشته باشید جنس است که این مورد به سلیقه شما و میزان بودجه ای که برای خرید در نظر دارید بستگی خواهد داشت.
 • آینه و شمعدان نقره: اگر می خواهید آینه و شمعدانی که برای مراسم عقد خریداری می کنید سال های طولانی ماندگاری داشته و آن را به عنوان ارثیه به فرزندانتان هدیه کنید نوع نقره می تواند گزینه مناسبی باشد. با توجه به این که قیمت نقره به روز تعیین می شود لذا خرید آینه و شمعدان نقره نوعی سرمایه گذاری نیز محسوب می گردد.
 • آینه و شمعدان برنزی: این مدل وزن زیادی دارد ولیکن در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم بوده و نگهداری آن نیز آسان است و از نظر قیمت نیز می تواند یکی از گزینه های انتخابی مناسب به شمار آید.
 • آینه و شمعدان آلومینیومی: اگر قصد خرید آینه و شمعدانی از جنس فلز با قیمت مناسب و وزنی سبک را دارید نوع آلومینیومی با توجه به تنوع طرح های زیاد آن گزینه مناسبی است.
 • آینه و شمعدان کریستالی: این نوع آینه و شمعدان وراداتی بوده و در طرح ها متنوعی در بازار موجود است، ولیکن ماندگاری طولانی نداشته و احتمال لب پرشدن و شکستگی آن وجود دارد لذا نگهداری آن نیز سخت است. اما لازم است که بدانید مدل آینه آن به دلیل نوع برشی که بر روی آن کار شده گران قیمت می باشد.
 • آینه و شمعدان چوبی: قیمت این مدل آینه و شمعدان گران است و در دو نوع ساده و منبت کاری در بازار موجود می باشد. از مزیت های آن می توان به کشو دار بودن کنسول اشاره کرد.
 • آینه و شمعدان فانتزی: اگر دکوراسیون منزلتان را فانتزی انتخاب کرده اید توصیه ما در خرید آینه و شمعدان نیز مدل فانتزی است که قیمت مناسبی نیز دارد.

قبل از خرید آینه و شمعدان به فکر کاربرد آن باشید

در زمان خرید آینه و شمعدان حتما از قبل مکان و فضایی را برای قرارگیری آن در نظر بگیرید. اغلب افراد آینه و شمعدان را به همراه یک کنسول خریداری می کنند تا بتوانند آن را در جلوی درب ورودی منزل قرار دهند و از این طریق علاوه بر زیبایی فضای ورودی قرارگیری آینه و شمعدان در آن محل بسیار کاربردی نیز می باشد.

برخی دیگر نیز داخل ویترین بوفه یا میز توالت اتاق خواب را برای قرارگیری آینه و شمعدان انتخاب می کنند و یا عده ای دیگر آینه را داخل کمد قرار داده و از شمعدان ها را بر روی میز نهار خوری قرار می دهند تا جلوه زیبایی را به میز ببخشند و تمامی این موارد با سلیقه افراد در ارتباط است.

توصیه می کنیم که هنگام خرید آینه و شمعدان کاربرد آن را نیز در نظر بگیرید و در صورتی که استفاده کاربردی از آن ندارید نیازی به صرف هزینه زیادی برای خریداری آن نخواهید داشت.

قبل از خرید آینه و شمعدان به فکر کاربرد آن باشید

عوامل تاثیر گذار در دوام و ماندگاری آینه و شمعدان

اگر دوست دارید که آینه و شمعدانی که برای مراسم عقد و عروسی خود خریداری کرده اید تا سالیان طولانی جلوه زیبایی خود را حفظ کند لازم است که موارد ذیل را مدنظر قرار دهید:

 • رعایت استانداردهای لازم در ساخت آینه و شمعدان: در زمان خرید حتما توجه کنید که آیا استانداردهای لازم در ساخت آینه و شمعدان مورد نظرتان رعایت شده و به اعتبار سازنده آن توجه کنید.
 • مواد اولیه به کار رفته در ساخت آینه و شمعدان: هر جنسی که برای خرید انتخاب کرده اید باید از مرغوب ترین و با کیفیت ترین مواد اولیه در ساخت آن استفاده شده باشد و از این طریق آینه و شمعدان ماندگاری بیشتری خواهد داشت.
 • نحوه نگهداری آینه و شمعدان: اگر در زمان خرید آینه و شمعدان مدلی را انتخاب کنید که از نظر جنس و ساخت استاندارد باشد ولیکن در نگهداری از آن کوتاهی کنید به طور قطع آینه و شمعدان شما دوام زیادی نخواهد داشت لذا رعایت مواردی از قبیل نحوه تمیز کردن آینه و شمعدان، قراردادن آینه در محل مناسب، استفاده از تمیز کننده های متناسب با جنس آینه و شمعدان الزامی می باشد.

خرید آینه و شمعدان براساس سبک دکوراسیون

در نظر گرفتن سبک دکوراسیون داخلی در زمان خرید آینه و شمعدان بسیار حائز اهمیت است، البته باتوجه به تنوعی که در نوع آینه و شمعدان در بازار وجود دارد ممکن است تا حدودی انتخاب برای شما سخت باشد. برخی از افراد نیز اول آینه و شمعدان را خریداری می کنند سپس براساس آن سبک دکوراسیون داخلی منزل را انتخاب خواهند کرد.

مدل و اندازه آینه در بیشتر جلوه دادن ابعاد و عمق اتاق تاثیر بسزایی دارد لذا اگر فضای اتاق موردنظرتان برای قراردادن آینه و شمعدان کوچک است توصیه می کنیم آینه ای بزرگ و یا قاب هایی با آینه های روشن را که موجب بزرگتر نشان دادن فضا می شود را انتخاب و خریداری کنید.

شمعدان ها نیز باید با وسایل تزئینی به کار رفته در دکوراسیون داخلی هماهنگی داشته باشد به عنوان مثال برای دکوراسیون مدرن شمعدان هایی با طرح های کوچک و ساده می تواند گزینه مناسبی است و برای دکوراسیون های کلاسیک و سنتی شمعدان های با طرح دست ساز را انتخاب کنید.

خرید آینه و شمعدان براساس سبک دکوراسیون

مقدار بودجه مورد نیاز برای خرید آینه و شمعدان عروس

اغلب افراد تمایل دارند آینه و شمعدانی زیبا و با کیفیت بالا در ساخت را با کمترین هزینه ممکن خریداری کنند. لازم به ذکر است که یکی دیگر از نکات مهم در خرید آینه و شمعدان مقدار بودجه ای است که برای آن در نظر دارید.

البته مقدار بودجه جهت این خرید به جنس و مدل آینه و شمعدان انتخابی شما بستگی دارد که خوشبختانه در بازار آینه و شمعدان در جنس های مختلف و متنوعی موجود است که طیف گسترده ای از قیمت ها را به خود اختصاص داده اند لذا با توجه به بودجه موردنظر شما به طور قطع می تواند آینه و شمعدان دلخواهتان را پیدا و خریداری کنید.

کلام آخر

در این مقاله اطلاعات و نکات مهمی که در خرید آینه و شمعدان باید بدانید را در اختیارتان قرار دادیم تا بتوانید این وسیله زیبا و ماندگار از دوران عقد و عروسی خود را با نهایت دقت و ظرافت انتخاب کنید. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما کمال تشکر را داریم. در صورت هرگونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت تالارتو با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

رقیه فتاحی

رقیه فتاحی هستم، مدرک تحصیلیم؛ کارشناسی کامپیوتر است و به سبب علاقه ای که به نویسندگی دارم، از سال 1398 کار محتوانویسی را شروع کردم و در سایت های مختلفی فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 14 =

دکمه بازگشت به بالا