سالن عقدعمومی

10 توصیه برای داشتن مراسم عقد محضری ایده آل💖

یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های زندگی هر کسی ازدواج کردن و شروع یک زندگی مشترک است. البته از قدیم، ازدواج آداب و رسوم خاص خود را داشته است. مراسم عقد محضری هم از جمله مراسم‌های مهم و حساس عروس و داماد می‌باشد. همواره آن ها برای داشتن مراسمی ایده آل در حال تلاش بوده اند. ما همواره در این مقاله به 10 توصیه برای داشتن مراسم عقد محضری ایده آل اشاره خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

مراسم عقد ایده آل به چه مراسمی گفته می شود؟

بهتر است بدانید که مراسم عقدکنان و مراسم عقد محضری یکی از مراحل ازدواج هر جوان ایرانی است. این مراسم بعد از خواستگاری رسمی و قرار بله برون اجرا می‌شود. بعد از مراسم بله برون و گرفتن جواب مثبت از خانواده عروس، قرار مراسم عقد کنان و عقد محضری، تعیین می شود.

این مراسم بسیار شیرین و دلنشین است. علاوه بر آن، در محضر ساعات خوش دو زوج جوان برای داشتن زندگی مشترک، آغاز خواهد شد. این جشن و مراسم برای عروس و داماد و زوجین بسیار خاطره انگیز می‌باشد.

جشن عقد نیز مانند همه جشن‌ها و سایر مراسمات ایرانی، دارای رسم و رسومات خاص خود می باشد که باید با توجه به شرایط و رسوم خود انجام شود. بهتر است بدانید که برای داشتن مراسمی ایده آل، باید همه جوانب در نظر گرفته شود تا هم خود زوجین لذت ببرند و دچار استرس نشوند و هم مهمان ها از مراسم و پذبرایی راضی باشند.

شما برای داشتن مراسمی ایده آل باید قبل از هرچیز، وقت مناسب از محضرخانه دریافت کنید که برای دریافت نوبت و وقت حداقل یک ماه قبل از مراسم خود به محضرخانه مراجعه کنید. قبل از حضور در محضرخانه مدارک لازم برای مراسم عقد را کامل کنید. ساعت و آدرس دقیق محضرخانه را به مهمان های خود اطلاع دهید.

همه عروس و دامادها در روزهای نزدیک به جشن و مراسم عقد خود، کارهای زیاد و مختلفی دارند که باید آن ها را انجام دهند. در اکثر مواقع دچار استرس و سردرگمی می شوند.

کارها و وظایف شما، به عنوان عروس و داماد که باید برای برگزاری جشن عقد ایده آل، انجام دهید، عبارتند از:

 • خرید حلقه
 • رزرو آرایشگاه و سالن زیبایی
 • رزرو دفتر ازدواج و سالن عقد
 • خرید آینه و شمعدان
 • خریک کت و شلوار
 • خرید لباس عقد عروس خانم
 • انتخاب گل فروشی و خرید دسته گل عروس خانم
 • آماده کردن لیست میهمان ها و دعوت از آن ها
 • دریافت جواب آزمایش های قبل ازدواج
 • تکمیل کردن مدارک لازم برای عقد محضری
 • هماهنگی با تیم تشریفات برای چیدن سفره عقد
 • انتخاب آتلیه مناسب با سبک سلیقه زوجین و رزرو فیلمبردار و عکاس

همه این مواردی که ذکرشد، برای کمک به شما عزیزان بوده است تا شما بهتر بتوانید به کارهای خود سر و سامان دهید. علاوه بر آن بتوانید لحظات خوشی را هم برای خود و هم برای مهمان ها ثبت کنید.

مراسم عقد ایده آل به چه مراسمی گفته می شود؟

چه مدارکی برای عقد محضری لازم است؟

برای انجام عقد محضری و حضور برای برگزاری جشن عقد، باید مدارک مورد نظر را به همراه خود داشته باشید. در محضرخانه برای ثبت ازدواج و عقد رسمی دو زوج، این مدارک تحویل دفتر اسناد و عاقد داده شود. هم اکنون به مدارک لازم جهت عقد محضری اشاره خواهیم کرد.

 • اصل شناسنامه عروس و داماد(شناسنامه‌ها باید عکس‌دار باشند)
 • اصل کارت ملی عروس و داماد
 • فتوکپی از صفحات شناسنامه و کارت ملی
 • عکس 3 *4
 • تاییدیه جواب آزمایش عروس و داماد
 • شناسنامه و فتوکپی پدر عروس
 • کارت واکسن کزاز مخصوص عروس خانم با مهر مرکز بهداشت
 • گواهی فوت پدر در صورت فوت
 • سند طلاق در صورت مطلقه بودن
 • گواهی فوت همسر در صورت بیوه بودن

چند توصیه مهم قبل از عقد محضری

ازدواج کردن و شروع زندگی مشترک هم برای دو زوج جوان بسیار سخت است و هم برای خانواده های دو طرفین، پس بهتر است برای داشتن نتیجه ای مطلوب، توصیه های قبل از ازدواج را جدی بگیرید و به آن ها به درستی عمل کنید. ما همواره سعی داریم که شما را برای داشن مراسم عقد ایده آل راهنمایی کنیم؛ با ما همراه باشید.

قبل از انجام هر مراسم و یا جشن عقد، باید شناخت کامل از طرفین صورت بگیرد تا خانواده ها یک دیگر را بشناسند و بتوانند باهم ارتباط بگیرند. داشتن تفاهم رکن اصلی پیوند خانواده ها و زوجین می باشد. بهتر است برای داشتن شناخت کافی، خانواده طرفین تحقیق از خانواده و خود شخص از همسایه ها، همکاران و دوستان و آشنایان صورت گیرد.

دو زوج جوان باید به فضایل اخلاقی طرف مقابل، توجه نمایند و توافق کامل بر سر مهریه و نفقه انجام دهند تا در روز مراسم دچار مشکل و یا سوءتفاهم نشوند. خانواده هر دو طرفین باید توافق کامل بر سر هزینه‌ های عقد و عروسی را انجام دهند.

عروس و داماد قبل از هر چیز باید بر سر مکان زندگی و یا انتخاب محل زندگی خود؛ به توافق برسند. بهتر است برای داشتن مراسمی معقول و مناسب، تمامی هزینه‌های مراسم عقد و محضرخانه و برای مراسم عروسی پیش بینی و برآورد شود.

به خاطر داشته باشید که مراسم عقد شما، تنها یکبار در زندگی تان اتفاق می افتد و شما تا سال ها بعد از ازدواج و مراسم عقد، خاطرات را، به یاد خواهید آورد. پس بهتر است برای داشتن روزی ایده آل تمامی تلاش خود را کنید.

چند توصیه مهم، قبل از عقد محضری

مراسم عقد ایده آل

یکی از روش های داشتن مراسم و جشن عقد ایده آل، هماهنگ کردن با تیم تشریفاتی عروس و داماد می باشد که این تیم وظیفه دارد مجلس شما را کاملا به بهترین شکل مدیریت کند. شما می توانید با خیال راحت مراسم های خود را به این تیم ها بسپارید.

این تیم ها دارای سالن عقد با دکوراسیون تجهیزات و اکسسوری های بی نظیر می باشند. هم چنین این سالن ها دارای میز vip برای والدین محترم عروس و داماد و مهمانداران متخصص و کادر حرفه ای و آموزش دیده برای برگزاری جشن و پذیرایی از میهمانان می باشند.

سالن های عقد تشریفاتی معمولا دارای حیاطی زیبا و فضای بسیار مناسبی برای عکس و فیلم، عروس و دامادهای عزیز می باشند. سفره عقد این سالن تماما از جنس نقره و دارای دیزاین های خاص روز دنیا می باشند.

در این سالن های تشریفاتی امکان پذیرایی شام نیز فراهم شده است. شما می توانید با خیالی آسوده مهمان های زیادی را دعوت کنید و از آن ها پذیرایی کنید. این سالن ها معمولا دارای انواع غذاهای ایرانی و فرنگی در آشپزخانه های خاص مجموعه خود می باشند.

در مراسم عقد ایده آل، معمولا از بهترین اکسسوری های جذاب برای دیزاین و پذیرایی استفاده می شود. در اکثر مواقع هم دارای نورپردازی حرفه‌ای و تخصصی هستند. بعضی از این سالن های عقد امکان برپایی سفره عقد کنار و روی استخر را دارند که مجلس شما را کاملا رویایی و خاص می کنند.

مطلب پیشنهادی: بهترین سالن عقد در تهران

دفتر عقد ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟

در بعضی از خانواده‌های ایرانی مراسم عقد و عروسی هم‌زمان با هم برگزار می‌شود و در مواردی دیگر، مراسم عقد، بعد از بله برون و در زمان شروع دوران نامزدی انجام می‌شود. بهتر است بدانید که قبل از انجام عقد محضری لازم است، مقدماتی مانند مشاوره ازدواج، تاییدیه جواب آزمایش ازدواج و در آخر یافتن دفتر ازدواج یا همان محضرخانه برای انجام عقد می باشد.

مسلما شما به عنوان عروس و داماد، یکی از زیباترین و رویایی ترین لحظات زندگی‌ خود را تجربه خواهید کرد. لحظات خوشی را هم برای خود و هم برای مهمان های خود ثبت خواهید کرد. معمولا برای داشتن مراسم تشریفاتی و ایده آل حتما به دنبال دفترخانه مناسب خود می گردید، اما باید بدانید که محضرخانه و یا دفترخانه ایده آل دارای چه ویژگی هایی می باشد.

معمولا محضرخانه هایی که متناسب با سبک سلیقه شما هستند، دارای پذیرایی هم ناهار و هم شام هستند. معمولا این دفتر عقد ها دارای سالن های عقد شیک و لاکچری با جای پارک اتومبیل فراوان برای مهمانان می باشد.

ظرفیت این مجموعه ها بالای 40 نفر است و معمولا دارای خدمات ویژه ای مانند: شمع آرایی، گل آرایی، عقدآریایی، موسیقی سنتی، فیلم برداری و عکاسی، نورپردازی، انتخاب عاقد، امکان انجام هر نوع پذیرایی بصورت گرم و سرد و موزیک زنده می باشند.

دفتر عقد ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟

کلام آخر

ما همواره در این مقاله سعی داشتیم که شما را با 10 توصیه برای داشتن مراسم عقد محضری ایده آل آشنا کنیم و همواره توضیحات و توصیه های مهم و کاربردی را به شما عزیزان ارائه دادیم. بهره بردن و استفاده کردن از این مطالب به خود شما عزیزان بستگی دارد.

مراسم عقد محضری، تنها مراسم رسمی و مهم هر جوان ایرانی که قصد ازدواج دارد، می باشد. علاوه بر آن ما در سایت تالارتو به انواع مراسم های ازدواج و وظایف و تشریفات مربوط به ازدواج اشاره کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مقاله های دیگر سایت بهره ببرید. ممنون از شما دوستان گرامی که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید.

5/5 - (3 امتیاز)

غزاله شهداد

غزاله شهداد هستم؛ من 4 سال متوالی در حوزه تولید محتوا و نویسندگی فعالیت می کنم و به سبب علاقه ویژه ای که به نویسندگی دارم، تاکنون مطالب مفید و خوبی را گردآوری کرده ام و همواره سعی در ارائه محتوای به روز در سایت تالارتو می باشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا