عمومی

راهنمای انتخاب منوی شام عروسی⚡️【سال1403】⭐

یکی از بخش های جذاب مراسم عروسی، سرو منوی شام متنوع توسط پرسنل پذیرایی است که علاوه بر شکوه و زیبایی که به مراسم عروسی می بخشد، نشانه توجه زوجین به انواع سلیقه ها و ذائقه مهمانان است؛ البته مکان جغرافیایی برگزاری مراسم نیز در انتخاب منوی شام عروسی بسیار موثر است؛ زیرا مردم هر ناحیه از کشورمان، آداب و رسوم خاصی برای سرو شام عروسی دارند؛ همچنین انتخاب بهترین منوها برای میز اردور این پذیرایی را تکمیل می کند. با ما در این مقاله همراه باشید تا به شرح موارد ذکر شده بپردازیم.

فاکتورهای مهم در انتخاب منوی شام عروسی

ذائقه مهمانان: منوی شام عروسی می تواند شامل: انواع غذاهای سنتی، غذاهای بین المللی، انواع ماهی ها، غذاهای دریایی؛ همچنین غذاهای ویژه افراد گیاهخوار باشد، در بهترین تالار تهران شما می توانید بر روی میز شام انواع غذاهای سنتی مانند: کباب ها، خورشت ها و پلوهای مختلف را مشاهده کنید؛ از طرفی اگر مهمانان به غذاهای بین المللی علاقه داشته باشند، می توانند انواع پیتزا، پاستا، سوشی را انتخاب کنند؛ علاوه بر این در این تالار سالاد ماهی، ماهی سرخ شده و انواع سوپ ها برای میز شام سرو می شود.

تنوع منوی شام: توجه به  تنوع غذاها در تدارک منوی غذایی، اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا غذاهای متنوع با طعم ها و رنگ هایی متفاوت، موجب لذت بردن مهمانان و تشویق آن ها به سرو غذا خواهد شد؛ از طرفی خاطره ای فراموش نشدنی از مراسم شام برای آن ها به یادگار خواهند ماند در منوی غذایی شام باید انواع غذاهای گوشتی، ماهی و دریایی، سبزیجات، دسرها، پیش غذاها در نظر گرفته شود تا منوی غذایی در عین متنوع بودن شامل چهار گروه اصلی غذاها باشد و نیازهای تغذیه ای مهمانان را در سنین متفاوت تامین کند.

زیبایی ظاهر غذا: دیزاین میز شام عروسی به جذابیت منوی غذاها می افزاید؛ از طرفی تطابق رنگ و دیزاین غذاها با دکوراسیون مراسم عروسی، تجربه بصری منحصر به فردی را برای مهمانان فراهم می کند و مراسم عروسی را خاص و خاطره انگیر خواهد کرد؛ بنابراین تزیین میز شام با انواع گل ها و شمع ها، استفاده از نوارهای رنگارنگ و سفره های زیبا که هارمونی خاصی با گل ها و شمع ها دارند؛ همچنین نورپردازی مناسب و چیدمان زیبای ظروف و وسایل پذیرایی، مراسم شام را به خاطره ای خاص و فراموش نشدنی تبدیل می کند.

توجه به بودجه: بودجه یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب منوی شام است؛ زیرا مشخص می کند که چه نوع غذاهایی، به چه میزان و با چه کیفیتی را می توان برای مهمانان تدارک دید. اولین گام برای تعیین بودجه، مشخص کردن حداکثر مبلغی است که زوجین می توانند برای شام عروسی اختصاص دهند، سپس لازم است از تیم کترینگ بخواهند، منوهایی را تدارک ببیند که متناسب با بودجه آن ها است؛ از طرفی تشریفات عروسی معمولا پکیج های شام متنوعی را به زوجین معرفی می کند که برخی از آن ها دارای تخفیف ویژه بوده و منوهای ساده تری هستند.

فاکتورهای مهم در انتخاب منوی شام عروسی

تاثیر نحوه سرو غذا در جذابیت پذیرایی شام

سرو شام می تواند به صورت دیس پرس، سلف سرویسی یا تک پرس ارائه شود که کاملا به سلیقه عروس و داماد و میزان بودجه آن ها بستگی دارد، در سرو شام به روش دیس پرس، پرسنل پذیرایی از طریق ترولی انواع سالادها، نوشیدنی ها و غذاها را روی میزهای مهمانان قرار می دهند، معمولا حداقل دو نوع غذای اصلی و یک نوع کباب مثل جوجه کباب به صورت گردشی برای مهمانان سرو می شود، سالادها نیز به صورت بسته بندی شده برای هر نفر سرو خواهد شد؛ همچنین دسر، ماست و نوشیدنی ها به صورت تک نفره برای مهمانان در نظر گرفته می شود.

روش دیس پرس از نظر اقتصادی با صرفه تر از سایر روش های سرو شام است؛ زیرا غذاها به تعداد مهمانان سرو می شود؛ از طرفی سرو منوی شام عروسی به صورت سلف سرویسی نیز برای مهمانان بسیار جذاب است؛ زیرا غذاهای متنوع بر روی میزها چیده می شود و امکان تست غذا و انتخاب لذیذترین آن ها امکان پذیر است؛ همچنین منوی غذاها شامل: انواع کباب ها، پلوها، خورشت ها، سالادها و دسرها به همراه نوشیدنی های متنوع است، در این سبک معمولا میزهای اردور و فینگرفود در کنار میز شام قرار دارد.

انتخاب منوی سلف سرویسی باید به گونه ای باشد که از اسراف جلوگیری شود. چون برخی از غذاها ممکن است، کمتر مورد توجه مهمان قرار گیرد؛ علاوه بر این برخی از زوجین ترجیح می دهند که شام را به صورت تک پرس سرو کنند؛ البته این روش امروزه در مراسم عروسی کمتر مرسوم است، در این روش برای هر مهمان یک پرس غذا سرو می شود و پرسنل پذیرایی به همراه غذا، سالاد، پیش غذا و نوشیدنی را سرو می کنند. سرو غذا به این روش نیازمند تعداد زیادی پرسنل پذیرایی و زمان بندی مناسب در سرو غذا می باشد، اما بسیار مقرون به صرفه می باشد.

اهمیت میز اردور در پذیرایی مجلل مراسم عروسی

امروزه زوجین توجه خاصی به منوی شام عروسی دارند. این منو شامل: غذاهای سنتی، مدرن، ایرانی و بین المللی است، اما انواع سالاد و اردور نیز به ویژه در مراسم عروسی مجلل، جایگاه خاص خود را دارد. میز اردور در کنار میز شام قرارداده می شود و شامل: انواع سالادها  با طعم های متنوع از جمله سالاد کاهو، سالاد فصل، سالاد ماکارونی، سالاد فرانسوی، سالاد شیرازی و… می باشد؛ همچنین شامل انواع پیش غذاها نظیر: سوپ ها، ترشی ها و دسرها است که قبل از خوردن غذای اصلی سرو می شود.

معمولا در روش سلف سرویسی میز اردور در کنار میزهای شام قرار داده می شود و مهمانان مطابق سلیقه و ذائقه خود انواع سالادها و دسرهای مورد علاقه خود را انتخاب کرده و قبل از سرو شام آن ها را میل می کنند؛ بنابراین قرار دادن میز اردور در کنار میز شام به معنی پاسخ دادن به تمام نیازهای غذایی مهمانان و افزایش شکوه و جذابیت مراسم شام است. معمولا پرسنل پذیرایی در کنار میز اردور و شام مستقر می شوند تا به نیازهای مهمانان و شارژ میزها بپردازند و به خصوص به کودکان و سالخوردگان در سرو پیش غذا و غذای اصلی کمک کنند.

اهمیت میز اردور در پذیرایی مجلل مراسم عروسی

مکان مراسم و تاثیر آن در چیدمان میز شام عروسی

یکی از فاکتورهای موثر در چیدمان شام عروسی، منطقه ای است که مراسم عروسی در آن جا برگزار می شود؛ زیرا مردم هر منطقه ای آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود را در تهیه غذا دارند؛ از طرفی با توجه به محصولات غذایی خود، غذاهای متنوع و لذیذی را طبخ کرده و می پسندند به طور مثال در شمال ایران، طبخ ماهی به روش های مختلف، انواع خورشت ها با سبزی های معطر، انواع پلوها و قراردادن زیتون و ترشی های مخصوص بر سر میز شام مرسوم است و در مجالس عروسی نیز منوی شام عروسی اغلب شامل این غذاها می باشد.

معمولا در مناطق جنوبی کشور نیز سرو غذا برای شام عروسی به فرهنگ و ویژگی های جغرافیایی این ناحیه بستگی دارد، معمولا انواع غذاهای دریایی و خورشت های بومی این ناحیه از لذیذترین غذاها برای سرو شام عروسی محسوب می شود؛ علاوه بر این نوع پوشش پرسنل پذیرایی نیز هنگام سرو شام در مناطق مختلف متفاوت است.

این پوشش از آداب و رسوم آن ناحیه تاثیر می پذیرد که به نوبه خود، جلوه خاص و باشکوهی به مراسم شام می دهد و به زیبایی و جذابیت آن می افزاید.؛ به طور مثال در شهر های شمالی ایران، پرسنل پذیرایی خانم با لباس های محلی رنگی و استفاده از ظروف سنتی این ناحیه به پذیرایی از مهمانان می پردازند؛ همچنین پرسنل آقا نیز با لباس محلی مخصوص این ناحیه با آداب خاصی از مهمانان پذیرایی می کنند.

انتخاب بهترین منوی شام عروسی

یکی از عوامل مهم در  انتخاب شام عروسی، میزان بودجه زوجین است؛ بنابراین عروس و داماد بهتر است، هنگام مشاوره با تیم کترینگ تالار یا باغ تالار از هزینه انواع غذاها مطلع شوند و سپس با توجه به بودجه خود منوی غذاهای مناسبی را انتخاب کنند، معمولا در مراسم عروسی منوی غذاهای متنوعی نظیر کباب ها شامل: کوبیده، شیشلیک، برگ، سلطانی، جوجه و ماهی و برنج ها به صورت زعفرانی، ته چین، زرشک پلو، باقالی پلو، آلبالو پلو، مرصع پلو سرو می شود.

خورشت ها نیز شامل: فسنجان، مرغ، قیمه می باشد و بر روی میز اردور نیز انواع سالادها به صورت سالاد ماکارونی، سزار، یونانی، الویه و… موجود می باشد؛ همچنین دسرهای لذیذ نیز شامل: ژله، کرم کارامل، انواع شیرینی و کیک بر روی میز اردور با دیزاین زیبایی قرار داده می شود؛ از طرفی برای انتخاب بهترین منوی شام عروسی لازم است، ابتدا زوجین موسسه تشریفات مجالس با سابقه و معتبری را انتخاب کنند که دارای با تجربه ترین تیم کترینگ باشد.

علاوه بر این قبل از تنظیم قرارداد حتما در مراسمی که توسط موسسه تشریفات برگزار می شود، حضور یابند و از کیفیت غذاهای تهیه شده توسط تیم کترینگ و نحوه پذیرایی آن ها اطمینان حاصل کنند و سپس با این موسسه قرارداد ببندند تا خاص ترین و لذیذ ترین منوی غذایی به مراسم شام عروسی آن ها، اختصاص داده شود.

انتخاب بهترین منوی شام عروسی

نکات کلیدی در انتخاب منوی شام عروسی

رعایت برخی نکات هنگام سرو شام عروسی در جذابیت و باشکوه شدن آن تاثیرگذار است، برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

  • یکی از نکات مهم در انتخاب منوی غذا برای شام عروسی، توجه به زمان برگزاری مراسم می باشد، به طور مثال انتخاب پیش غذای گرم نظیر آش در فصل تابستان نمی تواند گزینه مناسبی باشد.
  • پرسنل تیم کترینگ در انتخاب و سفارش غذاها و اکسسوری های میز شام باید به تم مراسم و دیزاین بهترین تالار کرج توجه کنند؛ به طوری که میزهای سرو شام با عناصر دکوراتیو در فضای این تالار همخوانی و هارمونی داشته باشد تا علاوه بر با شکوه تر شدن مراسم، موجب رضایت مهمانان و خلق خاطراتی دل انگیز برای آن ها شود.
  • لازم است، روش سرو غذا را با توجه به شرایط اقتصادی و بودجه خود انتخاب کنید؛ در صورتی که تعداد مهمانان زیاد باشد، انتخاب روش سلف سرویسی برای سرو غذاها، مقرون به صرفه نیست و از نظر مدیریت برگزاری مراسم شام، پذیرایی و شارژ غذاها مشکل خواهد بود؛ زیرا نیاز به پرسنل بیشتر و صرف هزینه زیاد می باشد؛ البته این روش سرو غذا برای مراسم عروسی با تعداد مهمانان محدود، بسیار جذاب و مناسب خواهد بود.
  • تصمیم نهایی در انتخاب منوی شام عروسی به سلیقه شما و مکان برگزاری مراسم عروسی بستگی دارد. اگر می خواهید مراسم خود را در باغ شخصی خود برگزار کنید، منوی غذاها را از کترینگ یا رستورانی سفارش دهید که قبلا از کیفیت غذاهای آن ها اطمینان داشته اید و اگر مراسم عروسی را در تالار و باغ تالار برگزار می کنید، حتما تست غذاها را قبل از برگزاری مراسم عروسی انجام دهید تا منوی غذایی مراسم شام مطابق با سلیقه تان سرو شود.
  • یکی از نکات مهمی که زوجین در مراسم شام باید به آن توجه کنند، نحوه چیدمان منوی غذاها است؛ زیرا با ایجاد جاذبه بصری، موجب افزایش اشتهای مهمانان و لذت بردن آن ها از غذاها خواهد شد؛ البته چیدمان صحیح غذاها به خلاقیت پرسنل کترینگ و تسلط آن ها به سفره آرایی بستگی دارد. قراردادن غذاها با رنگ های متنوع و دیزاین زیبا در کنار یکدیگر همراه با شمع آرایی و گل آرایی میز شام؛ به طوری که به جذابیت غذاهای اصلی افزوده شود، یکی از هنرهای پرسنل کترینگ محسوب می شود.
  • توجه داشته باشید که باید بین منوی غذایی، پیش غذا ها، نوشیدنی ها و دسرها نوعی هماهنگی وجود داشته باشد؛ از طرفی انتخاب موزیکی مناسب با فضای مراسم شام به زیبایی و جذابیت این مراسم می افزاید.

سخن پایانی 

پرسنل پذیرایی و تیم کترینگ تالارها و باغ تالارها همواره در تلاش هستند که بهترین منوی شام عروسی را تدارک ببینند، در هر ناحیه از کشورمان مراسم شام عروسی زیبایی های خاص خود را دارد و با آداب خاص خود برگزار می شود. آنچه به این زیبایی ها و شکوه مراسم می افزاید، رعایت فاکنورهای مهم در انتخاب منوی شام عروسی مطابق سلیقه زوجین و مهمانان است.

از همراهی شما با سایت تالارتو بسیار سپاس گزاریم. ما به شما فاکتورهای مهم در سرو  شام عروسی را معرفی کردیم و منتظر هستیم تا نظرات شما را از طریق کامنت هایی که برای ما ارسال می کنید، مشاهده کنیم.

4.7/5 - (4 امتیاز)

صدف ترک

سلام صدف ترک هستم. من فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار هستم و از سال 98 علاقه مند به تولید محتوا تحت وب شدم. کار من تولید محتوا یونیک در عین حال موثر برای سایت تالارتو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا